• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lista után: dolgoznak vagy tanácskoznak

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Aktív ágy nélkül egyetlen baranyai kórház sem maradt, mégis több vezető jelezte: szükség lesz korrekcióra.

Ahogy az egészségügyi miniszter is fogalmazott, csoda valóban nem történt a végleges kórházlista ismertetése után. Viszont annyiban puhult az előző, januári koncepció, hogy egyetlen baranyai intézmény sem maradt aktív ágyak nélkül, ami nyilván a térség szocialista lobbi erejének köszönhető.

E küzdelemre azért volt szükség, mert a legelső minisztériumi lista Komlónak és Siklósnak egyáltalán nem osztott aktív ágyat, ami viszont e szociálisan hátrányos kistérségekben élő lakosság számára elfogadhatatlan lett volna.

- Bár az ellátási területünkhöz képest több aktív belgyógyászati ágyra lenne szükségünk, most viszont a végső döntés meghozatala után nincs más hátra, mint a kényszerű alkalmazkodás a számunkra leosztott státuszhoz. Azaz: tenni a dolgunkat a betegek érdekében, a legjobb tudásunk szerint , illetve felkészülni a krónikus és a rehabilitációs feladatokra - mondta érdeklődésünkre Kanizsai István, a siklósi kórház igazgatója.

E szerint az intézmény 20 belgyógyászati, 65 krónikus és 40 orvosi rehabilitációs ággyal (összesen 125 ágy) működik tovább. Szintén a megváltozott helyzetből következik, hogy április elsejével megszűnik a siklósi kórházon belül két osztály, a szülészet és a sebészet. Az előző feladat a Pécsett működő megyei kórházhoz kerül át.

Arra a kérdésünkre, nem tart-e attól a vezetés, hogy a csökkentett aktív ágyszám miatt a későbbiekben finanszírozási gondok adódhatnak, Kanizsai István megjegyezte: a minisztérium által leírtak alapján nem gondolja hogy veszélybe kerülhetnek. Ugyanis a tárca által nyilvánosságra hozott és minden intézményvezető számára olvasható tervezett intézkedések lehetőséget adnak kompenzációra. Így például a HBCS (homogén betegségcsoportok szerinti) finanszírozási pont a jelenlegi 136 ezerről 146 ezerre emelkedik, de a struktúra-átalakítást támogatja egy 7,5 milliárd forintos pályázat is, amelyen az érintett kórházak indulhatnak.

Ugyanebben a dokumentumban szerepel továbbá a krónikus ágyak után járó kiegészítő fix díjazás, ami lehetővé teszi, hogy a krónikus betegeket az időközben fellépő bajokkal a helyben megmaradó belgyógyászati ágyakon kezelhessék. Ezen kívül pedig biztosít még összeget a tárca a járóbeteg-ellátáshoz, ami a megszüntetett ágyak utáni megtakarítási keret 20 százaléka lesz.

- A felsorolt paraméterek pedig mindenképpen segítik a területi intézményeket abban, hogy az átállás rendben megtörténjen. Az aggodalom helyett nem kell tehát most mást tenni, mint figyelmesen elolvasni a struktúraváltás mögé rendelt finanszírozási hátteret felvázoló tájékoztató anyagot – tette hozzá a siklósi kórház vezetője.

- A szigetvári kórházban a vártnak megfelelően alakultak az ágyszámok. A 410 ággyal működő intézménynek 145 aktív ágy jutott. Itt azonban a probléma a területi ellátás meghatározásánál jelentkezett, mert azon még két másik kistérségnek - a siklósinak és a sellyeinek – is osztozniuk kellene. Ez pedig számunkra ilyen formában elfogadhatatlan - adott kérdéseinkre a gyors helyzetértékelést dr. Göbölyös Ivett , a szigetvári városi kórház főigazgatója.

- Az említett helyzetet azért sem fogadhatjuk el, mert a kórház 2002 óta végez hosszú ápolással egybekötött orvosi rehabilitációt, amelynek már nem csak kialakult hagyományai vannak, de komoly szakmai referenciáin túl a szükséges szakorvosi és ápolói gárda is adott. Arról nem beszélve, hogy már több mint egy évtizede tudják a beutalás kialakult rendjét a régió orvosai, és a betegek is tisztában voltak azzal, hogy akár a műtétek utáni mozgásszervi rehabilitációra, akár az alkohológiai osztályunkra jöhettek gyógyulni. Megvannak tehát azok a jól szervezett betegutak, amelyek most a megváltoztatott területi leosztás tükrében alaposan összekuszálódni látszanak - jegyezte meg a főigazgató asszony.

A szigetvári kórház a problémát azonnal jelezte a megyei egészségbiztosítási pénztárnak (mep), ahol azt az információt kapták, hogy van lehetőség utólagos módosításra. Mindez azt jelenti: amennyiben az intézmények benyújtják igényüket – ez például vonatkozik az ágyak átszervezésére is –, a mep felügyelete és segítsége mellett a szükséges korrekció elvégezhető.

A komlói kórház sem maradt aktív belgyógyászati ágyak nélkül, viszont a gyermekosztály és a szülészet március elseje óta már nem fogad beteget. Mint azt dr. Kiss Huba, az intézmény megbízott igazgatója közölte: fennakadást nem indukált a két osztály bezárása, a feladatot a továbbiakban Pécsett látják el. A kórházi ellátást igénylő szülészeti teendőket a Baranya megyei kórház, a gyermekgyógyászati bentfekvéseket pedig a Pécsi Tudományegyetem (PTE) gyermekklinikája biztosítja. A műtéteken és a szüléseken kívül az egyéb (járóbeteg) nőgyógyászati bajokkal viszont továbbra is mehetnek a betegek Komlóra, ahol már az egy napos nőgyógyászat működik.

A végleges lista a Pécsett működő, regionális feladatokat is ellátó Baranya megyei kórház vezetésének viszont alaposan feladta a leckét. Mint azt Bódis József professzortól megtudtuk: hiába állították össze és nyújtották be időben a dél-dunántúli régió szülészeti–nőgyógyászati ellátására vonatkozó, adatokkal alátámasztott, az OEP-el is egyeztetett javaslatukat, az érveket nem fogadták be.

A Weborvoshoz eljuttatott dokumentum vázolja a régió szülészeti-nőgyógyászati ágyszámainak problematikáját, illetve azt az aránytalanságot, amely például Baranya és Somogy között tetten érhető, az előbbi hátrányára.

Az átalakítás következtében Baranyában 7,2 százalékra csökkent a szülészeti ágyak aránya az összes aktív ágyból. Az elemzésből kiderül, hogy az elosztásnak – az említett aránytalanság miatt – a legnagyobb vesztese éppen a megyei kórház. Igaz ez annak ellenére, hogy 2006-ban az intézmény szülészetén 98,1 százalékos volt az ágykihasználtság, viszont a régióban számos olyan szülészeti-nőgyógyászati osztály van, ahol ez a mutató mindössze 60-70 százalék körül mozog. (Érdemes megjegyezni, hogy a megyei szülészeti osztály maximális ágykihasználtsága nem véletlen: a pécsiek közül is egyre többen választják ezt a kórházat. Az elégedettségi mutatók szerint ugyanis az ellátás és az ápolás minősége, valamint az orvosok hozzáállása minden tekintetben megfelelő.)

- Ehhez képest azonban a meglévő 60 ágyat a minisztérium 33-ra csökkentette, miközben márciustól már a komlói kórháztól, április elsejétől pedig a siklósitól kellett átvennünk az ellátási feladatokat – mondta a professzor. - A főigazgatóval történt konzultáció után azonban megegyeztünk abban: a redukált ágyszám ellenére beteget nem fogunk elküldeni.

Kérdésünkre, nem érzi-e azt, hogy a pécsi egyetemi klinikával tervezett integráció késlekedik, hiszen most már valóban nem maradna más hátra, mint a gyors integráció a PTE szülészeti klinikájával, a professzor megjegyezte: az integrációt, amely a klinika megmaradt 60 és a megyei kórház 33 ágyának közös egységbe való egyesítését jelenti, valóban fel kell gyorsítani. Most tehát azon dolgoznak, hogy a regionális szülészeti-nőgyógyászati ellátást a továbbiakban is mindenki számára nyújtani tudják.

Bódis József professzor esetleges megoldásként felvetette: miután a kórház kapott 19 olyan neuropszichiátriai ágyat, amelyre nincs szüksége, hiszen ilyen fekvőbeteg profil soha nem volt az intézményben, ezért ezzel összefüggésben mód nyílhat még korrekcióra.

A PTE klinikái is elveszítettek több mint 270 ágyat, helyzetüket nehezíti az egyetem milliárdos deficitje is, melynek nagy része az orvoskar és a klinikák működéséből halmozódott fel. Néhány hete ismét csődbiztos érkezett az intézményhez, akinek az lesz a feladata, hogy a gazdasági egyensúlyt megpróbálja visszaállítani. Eközben, még ebben a hónapban, megkezdődhetnek a tervezett elbocsátások, ami szinte minden klinikát érint.