• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mindentudás a koraszülésről – Szegeden

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

A Mindentudás Egyeteme szegedi előadássorozatában szerdán a koraszülésről és a hozzá kapcsolódó gyógyszeres kezelésről tudhatnak meg érdekességeket a hallgatók.

Dr. Falkay György
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) központi könyvtárában szerdán 18 órakor kezdődik az az előadás, amelyen dr. Falkay György, a Gyógyszerésztudományi Kar dékánja, az egyetem Gyógyszerhatástani és Biofarmáciai Intézetének tanszékvezető egyetemi tanára beszél a koraszülésekről.

A professzor 1943-ban született Szegeden, 1967-ben a Szegedi Orvostudományi Egyetemen kapott gyógyszerészi diplomát, majd az orosházi és a szegedi városi kórház laboratóriumában, valamint a SZOTE Női Klinikáján dolgozott. 1970-ben gyógyszerészdoktori címet, 1981-ben kandidátusi minősítést szerzett. 1995 óta az orvostudomány doktora és a Gyógyszerhatástani Intézet tanszékvezető egyetemi tanára. Tanulmányutakon vett részt Stockholmban, Londonban, Leicesterben és Párizsban. Kutatási és oktatási szakterülete a gyógyszerhatástan, a biofarmácia, a reprodukciós egyészségtan és a klinikai gyógyszerészet. Kutatásait 190 tudományos közleményben összegezte. Eredményeiért számos kitüntetéssel jutalmazták: megkapta a Magyar Nőorvos Társaság, a Magyar Nőorvosok Lapja Nívó díját. 1997-ben Széchenyi Professzori Ösztöndíjban részesült, 2002-ben Tudással Magyarországért Emlékplakettet kapott.

Az előadás előzeteséből kiderül: a koraszüléseknek népegészségügyi jelentőségük is van, az újszülött korban életüket vesztő csecsemők 60-80 százaléka koraszülött. Az elmúlt időszakban alkalmazott gyógyszeres terápia ellenére a mutatók nem javultak, ezért az eddiginél hatásosabb gyógyszerek kifejlesztése a kísérletes reprodukciós farmakológiai kutatások nagy kihívása – a többi között ilyen kutatások zajlanak az egyetem Gyógyszerhatástani és Biofarmáciai Intézetében.

Az SZTE elsőként rendezi meg az országos rendezvénysorozat helyi változatát, a Mindentudás Egyeteme – Szeged előadássorozatot, amelynek keretében az egyetem oktatói, kutatói mutatják be szakterületük egy-egy fontos vagy érdekes szeletét. A szerdai előadás immáron a nyolcadik a sorban, a tudományos programsorozat december közepéig minden héten újabb referátummal folytatódik.