Mintegy háromszáz dolgozó elbocsátását készítik elő a szegedi klinikákon.
![]() |
Nevük elhallgatását kérő intézet- és tanszékvezetőktől megtudtuk: háttértárgyalások zajlanak a szegedi orvoscentrum menedzsmentje és az intézmények irányítói között, hogy pontosan meghatározható legyen, a tucatnyi klinika közül melyiket milyen mértékben érinti majd a leépítés. Vélhetően valamennyi területet érinti majd a létszámcsökkentés, azaz orvosokat, ápolókat, beteghordót és portást egyaránt elküldenek. Az elbocsátásokról valószínűleg szó lesz az orvoskar szerdai tanácsülésén is.
Mikó Tivadar, az orvos- és gyógyszerésztudományi centrum elnöke megkeresésünkre nem beszélt számokról, ám cáfolta, hogy egy ütemben küldenének el több száz embert. Hozzátette: előkalkulációk ugyan valóban születtek már, de mindaddig felelőtlenség számokról beszélni, amíg nem tudni, hogy a klinikák mennyi pénzből gazdálkodhatnak, azaz miként szabja át a finanszírozást az egészségpénztár. Mikó Tivadar hozzátette: fent kell tartani a működőképességet, s ha kevés a bevétel, mindenképp lépni kell. Megjegyezte: keresik annak lehetőségét, hogy költségcsökkentéssel és új források felderítésével minimalizálni lehessen az elbocsátandók létszámát.
Ágoston Zsuzsanna, az egyetem közalkalmazotti tanácsának elnöke a Weborvosnak elmondta: nem kaptak hivatalos értesítést arról, hogy a menedzsment csoportos, azaz harmincnál több munkavállalót érintő létszámleépítést készítene elő, ezért azonnali konzultációt kezdeményeznek az egyetem vezetőivel. Hozzátette: a leépítéseknek korlátot szabnak a jogszabályban meghatározott szakmai minimumfeltételek, amelyeket minden klinikának teljesítenie kell.
Pető Zoltán, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének helyi elnöke úgy fogalmazott: a klinikákon hónapok óta folyamatos a létszámcsökkentés. Hozzátette: az utóbbi időszakban számos fiatal szakembertől vált meg az orvoskar úgy, hogy az intézetek nem hosszabbították meg a lejáró szerződéseket.