Határokon átívelő együttműködések, élénk orvos-szakmai párbeszéd a DE Orvos- és Egészségtudományi Centruma Kapcsolat Napján.
Az európai színvonalú, korszerű betegállátás érdekében több milliárd forintos fejlesztéseket hajt végre, határokon átívelő orvostudományi együttműködéseket is szorgalmaz, és a tehetséggondozásra is nagy figyelmet fordít a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma. A Centrum többek között ezeket a nemzetközi jelentőségű törekvéseit mutatta be a mai napon megrendezett V. Kapcsolat Napján. Az eseménysorozatot a szakmai programok mellett különleges orvostörténeti kiállítás is színesítette.
A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma az V. Kapcsolat Napján a „Pályázatok hídján – álomtól a megvalósulásig" gondolat jegyében bemutatta azokat a több milliárd forint uniós támogatással megvalósuló projekteket, amelyek a következő években meghatározóak lehetnek a Centrum fejlődése szempontjából.
Fontos mérföldkövet jelent például a Debreceni Egészség Központ Fejlesztési Projekt, az Innovatív Kutatói Teamek létrehozása, valamint a kutatási eredmények ipari hasznosítására vonatkozó egyetemi program, amelyek egytől egyig azt jelzik, hogy a Centrum nagy figyelmet fordít a magas színvonalú kutatásra és a betegellátásra. Az intézmény ezzel a célkitűzéssel összhangban képzi szakembereit, illetve támogatja folyamatosan a kiemelkedő tehetségű diákjait, az uniós elvárásokat is mindvégig szem előtt tartva.
Az orvos-szakma és a társadalom együttes gondolkodását is szorgalmazó eseménysorozat részeként a Kapcsolat Napján olyan fontos szakmai kérdésekről tárgyaltak a résztvevők, mint a szív- és érrendszer fejlődési rendellenességeinek feltárása, a ritka betegségek kezelése, vagy az élődonoros transzplantáció lehetőségei. Ennek az együttgondolkodásnak a jegyében köttetett a Kapcsolat Napján a megállapodás a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Kara és az Ungvári Egyetem Fogorvostudományi Kara között is, a hallgatói-oktatói cserelátogatások, valamint a közös tudományos munka támogatására, ösztönzésére. A Debreceni és a Nagyváradi Egyetem Sugárterápia Tanszékei megvitatták közös projektjeiket, így a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési program keretében indított, a két ország szomszédos régióiban egyszerre, a tervek szerint egymással összhangban megvalósuló egészségügyi fejlesztéseit is.
A szakmai programok mellett a Kapcsolat Napján az érdeklődőket egy kiállítás is várta, amelynek szervezői a tárlatra különféle ritka orvostörténeti dokumentumokat, illetve műszereket gyűjtöttek össze. A látogatók olyan különleges eszközöket tekinthettek meg az orvostörténeti kiállításon, mint a laparoszkópos sebészeti beavatkozásoknál elengedhetetlen Veres-tű, a Scripps Mercy Hospital professzora, Dr. Sun Lee által adományozott speciális orvosi műszerek, vagy például a korabeli sebészeti varrógépek. A rendhagyó kiállítást követően az orvostörténeti dokumentumok, eszközök graduális és posztgraduális oktatásban betöltött szerepéről folyt élénk szakmai eszmecsere.
„Az idei Kapcsolat Napja arra adott lehetőséget, hogy bemutassuk az álomtól a valóságig ívelő elképzeléseinket, nyertes pályázati projektjeinket, valamint tovább erősítsük a szakmai együttműködéseket. Az esemény sokszínűsége mutatja, hogy a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma az egészségügy számos területén törekszik a közös összefogáson alapuló fejlődésre" – hangsúlyozta Dr. Paragh György, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának elnöke.