• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Rendelés alatt zárták el a fűtést és a meleg vizet

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Megoldhatatlannak tűnik öt háziorvos és két fogorvos rendelésének biztosítása Dunaújvárosban.

A zöld rendelőintézetként ismert egészségügyi ellátóhelyen dolgozó orvosoknál a múlt héten minden előzetes jelzés nélkül a város fűtés- és vízszolgáltató társaságának szerelői jelentek meg azzal, hogy a díjhátralék rendezéséig megszüntetik szolgáltatást, vagyis elzárják a fűtést és a meleg vizet. Úgyis tettek, ezért a rendelést be kellett fejezniük az orvosoknak.

Az egész mizériában teljesen ártatlanok az orvosok, ugyanis nem ők tartoznak a szolgáltatónak: a többmilliós díjhátralék miatti vita a zöld rendelőintézet tulajdonosa, a Pentinvest Kft. és a DVCSH között folyik.

Nem az első eset, hogy súlyos inzultus éri az itt dolgozó orvosokat. Mint lapunk beszámolt róla, 2010. július 2-án zárt ajtók fogadták az orvosokat és a betegeket a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórházhoz tartozó zöld rendelőintézetben. Végül is rendőrség segítségét kérte kórház, hogy az orvosok, szakdolgozók, gyógyszerészek bejuthassanak munkahelyükre, és a betegek felkereshessék a rendeléseket, labort és gyógyszertárat.

Akkor a vita – ami azóta sem rendeződött – az eladósodott kórház jelentős tartozása miatt folyt a kórház és a tulajdonos között. Most a szolgáltató elégelte meg a tulajdonos fizetési elmaradását, ám ismét a legártatlanabbak, az alapellátó orvosok itták meg a levét az attaknak.
Ebben a helyzetben nem csoda, ha végsőkig elkeseredett az itt rendelő hét orvos: már csak ők maradtak a hatalmas házban, ugyanis a kórház még nyáron a tulajdonos akciója után rohamtempóban elköltöztette járóbeteg-rendeléseit, és nincs már itt se labor, se gyógyszertár.

A múlt héten kialakult helyzetet sikerült szinte azonnal orvosolni, így nem volt szükséges bevetni az esetleges vészhelyzetre készült önkormányzati forgatókönyvet. A szolgáltató DVCSH ugyanis még aznap visszaállította a fűtés- és melegvíz-szolgáltatást, de csakis az orvosok által használt helyiségekben. Közleményében a szolgáltató leszögezte, hogy három elöljáró – dr. Dorkota Lajos megyei kormánybiztos, Cserna Gábor dunaújvárosi polgármester és Tóth László gazdasági alpolgármester – kifejezett kérésére biztosítja a szolgáltatást meghatározott ideig, azaz április 15-ig.

Néhány hétig tehát békesség honolhat, ám a hosszabb távú és megnyugtató megoldás nem akar megszületni. Legalább húszmillió forintra lenne szükség új rendelők kialakítására a közelben, ám üres a város kasszája. Vannak üresen álló rendelők is (de innen már, aki tehette, elment), ám távol vannak zöld rendelőtől, így oda nem akarnak menni az orvosok. Akár meg is várhatnák, hogy a kórház új műtőblokkja megépüljön, hiszen akkor felszabadul a város központjában fekvő rendelőintézet számos szabad helyiséggel. Ám addig is ki kellene húzniuk valahogy, például „társbérletben", felváltott rendelőhasználattal. De már úgy néz ki, erre sem hajlandóak az orvosok az elmérgesedett helyzet miatt.

Megmerevedtek ugyanis az álláspontok, indulatosak a viták. Mindez olyan helyzetben, amikor a települések két kézzel kapnak egy-egy háziorvos után. Dunaújvárost is ugyanazok a gondok sújtják, amelyek országszerte jellemzőek: idősödő háziorvosi kar, szerény utánpótlás. Több körzetet itt sem tudtak tartósan betölteni, így ezeket szétosztották a meglévő praxisok között. Közben a zöld rendelőben dolgozó orvosok már nem először kerültek elképesztő helyzetbe, és ki tudja, mi vár még rájuk és a betegeikre.