A kórházi reform keretében el kell végezni a sürgősségi betegellátási rendszer korszerűsítését is - mondta Pikó Károly, az Oxyológiai-Sürgősségi, Honvéd- és Katasztrófaorvostani Szakmai Kollégium elnöke pénteken Nyíregyházán egy, a témával foglalkozó nemzetközi konferencián.
![]() |
A kétnapos konferenciát - amelyen mintegy kétszáz sürgősségi betegellátó szakorvos vesz részt amerikai és európai országokból - megelőző sajtótájékoztatón Pikó Károly az MTI munkatársának kérdéseire válaszolva elmondta: Magyarországon 25 évvel ezelőtt éppen a nyíregyházi kórházban alakult meg az első sürgősségi betegellátó osztály, s a negyedszázad alatt jól képzett szakembergárda alakult ki a többi gyógyintézetben is létrejövő új részlegeknél.
"Az orvosi ellátás, a kotta azonban nem egységes, úgy mint az egészségügy teljes struktúrájában, s ez gátja a még színvonalasabb gyógyító munkának" - hangsúlyozta.
Berényi Tamás, az ÁNTSZ országos sürgősségi szakfelügyelő főorvosa is a minőségi fejlesztés szükségességét emelte ki, megjegyezve, hogy az egy éve alakult Országos Szakfelügyeleti és Módszertani Központ szintén elsődleges célnak tekinti a progresszív ellátás szintjének érvényesítését.
Kifejtette: szükség van egy alapszíntű ellátásra, amelyhez a lehető legrövidebb időn belül minden bajba került beteg hozzájut az országban mindenütt, s egy terület elviség alapján kialakított magasabb szintűre is.
Svéd László, a Magyar Sürgősségi Orvostani Társaság elnöke az egészségügyi ellátó-rendszer pillérének nevezte a kórházi sürgősségi betegellátó osztályokat, amelyek szerinte az utóbbi 8-9 évben progresszív fejlődésnek indultak.
Pintérné Gönczi Ágnes, a nyíregyházi kórház orvos főigazgatója elmondta: az intézmény az országban elsőként létrejött sürgősségi betegellátó osztályát a jövőben az intézet "szívévé" kívánják fejleszteni, ott lép majd be a beteg a gyógyító-rendszerbe, a legjobb szakemberek a legkorszerűbb eszközöket is felhasználva határozhatják meg a pontos diagnózist, s ezután kerül tovább a beteg a megfelelő részlegbe.