• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szegedi integráció: a Fidesz támogatja és ellenzi is

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

A szegedi aláírásgyűjtés célja, hogy az önkormányzat maga működtesse tovább egészségügyi intézményeit.

A választópolgárok tíz százalékának, azaz legalább mintegy 13 ezer aláírásnak összegyűjtését tűzte ki célul Oláh János, a Fidesz szegedi elnöke a csongrádi megyeszékhelyen annak érdekében, hogy az önkormányzat tárgyalja újra a városban működő egészségügyi intézmények integrációjáról hozott döntését. A politikus a Weborvosnak a részletekről azt mondta: azt kezdeményezi, hogy az önkormányzat továbbra is önmaga gondoskodjon az egészségügyi szakellátási kötelezettségéről, s ne adja át az intézmények működtetését a Szegedi Tudományegyetemnek.

Amint arról portálunkon többször írtunk, tavaly novemberben jelentették be, hogy az önkormányzati szakrendelő és a városi kórház működtetését is átveszi az egyetem. Időközben kiderült: azért kellett pályázatot kiírni, mert a jogszabályi háttér módosulása miatt nem volt lehetőség arra, hogy a város egyszerűen szerződést kössön az egyetemmel. A kiírásra érvényes pályázatot egyedül az egyetem nyújtott be. A részletekről még tárgyalnak, végleges döntést valószínűleg az önkormányzat júliusi közgyűlésén hozhatnak, az egyetem részéről pedig ugyancsak akkortájt hagyhatja jóvá a szenátus a lépést. Miközben zajlik az integráció előkészítése, az egyetemi klinikák milliárdos adóssággal küszködnek, ami miatt a napokban immáron a második létszámleépítési hullámról adott hírt az orvostudományi centrum menedzsmentje.

Oláh János azt mondta: bűn átadni olyan működtetőnek az önkormányzati intézményeket, amelyik önmaga is súlyos terhekkel küzd. Hozzátette: az intézményekben hónapok óta létbizonytalanságban dolgoznak az emberek. Állítása szerint a szocialista többségű önkormányzat kihagyta a döntéshozatal előkészítéséből az érintetteket. Felvetésünkre, miszerint a választási kampány idején polgármesterjelöltként önmaga is kiállt a párhuzamosságok felszámolása mellett, Oláh János azt válaszolta: az egészségügyi intézmények integrációja valóban elkerülhetetlen, ám az csak úgy vihető végbe, ha bevonják ebbe az orvosok, a szakdolgozók és a betegszervezetek képviselőit is. A politikus szerint először racionalizálni és stabilizálni kellene az érintett intézmények működését, utána lehetne szó az integrációról.

Az elhangzottakra reagálva Ványai Éva, az önkormányzat egészségügyi bizottságának MDF-es elnöke azt mondta: az érintettekkel és az érdekképviseletekkel megtartottak minden törvény által előírt egyeztetést, s ezt a jövőben is megteszik. Ványai Éva hozzátette: ősszel négypárti egyetértés volt abban, hogy át kell alakítani a szegedi egészségügyi rendszert. A hatályban lévő jogszabályok szerint ennek egyetlen jogilag járható útja, ha az önkormányzat megpályáztatja a működtetést. A bizottsági elnök szerint nem támogatható a kezdeményezés, hogy az önkormányzat most visszalépjen, s magánál tartsa a működtetést. Úgy fogalmazott: „az egyetem fejlődése egyúttal a város fejlődését is jelenti." Ványai Éva a Fidesz kezdeményezését úgy értékelte: az az abszurd helyzet állt elő, hogy az ellenzéki párt a saját választási programja ellen kezd aláírásgyűjtésbe.

Oláh János ismét felelevenítette korábbi nyilatkozatát, amely szerint a pályáztatás privatizációs szándékot sejtet, s nem engedhető meg, hogy – mint fogalmazott – Szeged utolsó jelentős közvagyonát elkótyavetyéljék. A következő lépésekről Oláh János elmondta: a jegyzőnek 15 nap áll rendelkezésére az aláírásgyűjtő ív hitelesítésére, ám már addig is szervezik az önkénteseket, hogy amint lehetséges, a lehető leghamarabb belefogjanak az aláírások összegyűjtésébe.