Közel egy hónapja marad tisztítatlanul a hidasi gyártelepről származó szennyezett víz.
![]() |
A történet a 70-es években kezdődött, amikor mintegy 8000 tonna tetraklórbenzol gyártási üstmaradékát tárolta átmenetileg a BVM a hidasi telephelyén, ahol abban az időben leginkább csontenyv gyártással foglalkoztak. A hordókat később Garéba szállították. A hidasi átmeneti depóztatás azonban súlyos következményekkel járt: a talajba került poliklórozott benzolok – a 65 helyről kiemelt vízminta elemzése szerint - az egykori tároló terület alatt 2-4 méter mélységben koncentrálódtak – derül ki a vegyiművek vizsgálatából.
A BVM a kármentesítést két lépcsőben kívánta végrehajtani. Elsőnek a szennyezett talaj eltávolítását tervezték – ami időközben megtörtént -, ezt követte volna a klórbenzol származékok lebontása. Ez utóbbi ugyan elkezdődött, de abbamaradt. Kárenyhítés céljából viszont 2002 óta a környező fúrt kutakból szivattyúzott vízet tisztították, ami most pénz hiányában leállt.
A Dél-Dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség szerint a valós gond az, hogy a környezetszennyezés rendkívül érzékeny szerkezetű földtani környezetben történt, ráadásul a helyszín - azaz a hidasi telephely – csak kis távolságra van a bonyhádi ivóvízbázistól.
A felügyelőség egyébként folyamatosan nyomon követte az elszennyeződött talajvíz tisztítási fázisait, és vizsgálta a már méregtelenített vizet. (Bonyhád megelőzés céljából már kialakított magának egy másik víznyerő helyet.)
A hidasi lakosság azonban egyre nyugtalanabbul szemléli az eseményeket. Többen azt is javasolták a polgármesternek, hogy – Bonyhádhoz hasonlóan - Hidas is keressen másik ivóvíznyerő helyet. Emellett nehezményezik az üggyel kapcsolatos hézagos tájékoztatást is, egyre inkább féltik egészségüket.
Az aggodalom nem alaptalan, hiszen a betegségek egy része – rák, asztma, allergia, leukémia, meddőség, születési fejlődési rendellenesség - akár 25 százalékban is összefügghet vegyi szennyeződésekkel. De ma már ismert egy újabb kórkép is, amelyet az orvos szakma többszörös kémiai túlérzékenységnek nevez. E tünetegyüttes hátterében szintén környezeti mérgek állnak. Megállapították azt is, hogy az emberi egészség és a vegyi anyagok között közvetlen összefüggés fedezhető fel - például a leukémia és a benzol között.
Azt azonban az onkológusok is hangsúlyozzák: egy-egy súlyos kórkép kialakulása soha nem egyetlen tényező függvénye, mert a betegségeket minden esetben több ok együttes hatása – úgymint öröklés, életmód, étrend stb. - okozza.
A vegyiművek legutóbbi ígérete szerint a cégnek nem áll szándékában elhagyni a hidasi telephelyet, a megkezdett kármentesítést folytatni kívánja, illetve rendezni tartozását. Ehhez azonban hitel felvételére lesz szükség.