Kemény megszorításokra kényszerül a kórház, de elkerülik az önkormányzati biztos kinevezését.
Tűzoltásra elég az az 528 millió forint, amit adósságállományának csökkentésére kap a Zala Megyei Kórház. Így látja az egészségügyi intézmény helyzetét dr. Csidei Irén főigazgató, aki szerint ezzel nem oldódik meg hosszútávon a kórház gazdálkodása. Mint ismert, a kormány 27,5 milliárd forintot oszt szét az egészségügyi intézmények között jórészt tartozásaik rendezésére.
Mint megtudtuk, az 528 millió forintból 417 milliót költ a zalaegerszegi kórház a 30 napon túl be nem fizetett számlákra. Ez az összeg elég ahhoz, hogy 150 millió forint alá csökkenjen a lejárt tartozásállomány, ami azt is jelenti továbbá, hogy nem lesz szükség önkormányzati biztos kinevezésére. Több mint 100 millió forint jut a várólisták csökkentésére, a pénzt a szívsebészeti és szívkatéterezési beavatkozásokra, valamint az ortopédiai, protetikai műtétek felgyorsítására költik.
- Ha figyelembe vesszük az adósságállomány alakulásának trendjét, akkor a 2010-ben felhalmozódott adósságállományunk illetve az elmaradt bevételeink miatti felhalmozódás egy részének csökkentésére jó a pluszforrás, ám a finanszírozásokkal kapcsolatos változásokról még nem tudunk konkrétumot, ráadásul, ismerve a költségvetés számait, a bevételünk és a kiadásaink költségkülönbözetének nagyságrendjét befolyásoló változás nem várható. Ezért nagyon kemény megszorító intézkedésekkel fogunk élni a következő hónapokban is, és várjuk azokat a változásokat, amelyek egy kicsit megkönnyítik majd a gazdálkodását az intézménynek – tette hozzá.
A megszorítások a dologi kiadások csökkentésében merülnek ki, egyebek mellett kevesebb papír felhasználásával és a gyógyítás eszközeinek takarékosabb kiválasztásával. Strukturális átalakulásra van szükség- véli a főigazgató. A Zala Megyei Kórház idei költségvetéséből még mindig egy havi OEP finanszírozás hiányzik, az évente elvárt konszolidációs tervben is csak 10-20 millió forintot tud megtakarítani az intézmény.
A Semmelweis-terv a Zala Megyei Kórházat jelöli meg a Nyugat-dunántúli térségvezető egészségügyi intézményeként. A vitairat a kormány egészségügy megmentéséről szóló terveit tartalmazza, amely az országot 9, úgynevezett nagytérségre osztja. Az új szakmai ellátási térképen amely az egészségügyi mellett földrajzi, közlekedési szempontokat is figyelembe vesz, szerepel Zalaegerszeg. Eszerint a zalai kórház a megye betegein túl vasi, veszprémi és somogyi páciensekkel is számolhat. Az elképzelés ellen Vas megye tiltakozik, hiszen a koncepció a szomszédos megyét két részre osztaná, egyik fele a győri, a másik pedig az egerszegi nagytérségi ellátó központhoz tartozna.