• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Üzlet a határ mentén

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Be kell vizsgáltatni és minősíteni kell Szlovákiában a Magyarországról származó gyógyászati segédeszközöket.

Szlovákiában elsősorban az alacsony munkabérek miatt érdemes magyarországi vállalkozóknak befektetés után nézni. Ott ugyanis január elsejét követően is mindössze 6.900 korona, vagyis 48 ezer forint körüli összeg a minimálbér. Többek közt ez is kiderült a Szlovák Kereskedelmi és Iparkamara szakértőinek salgótarjáni tanácsadó-napján. Kéthetente a nógrádi megyeszékhelyen fogadónapokat tartanak, amit a Nógrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Phare-támogatással finanszíroz. „A vállalkozások együttműködése a szlovák-magyar határmenti régióban" című program három hónapja indult, s ennek keretében 2006 júliusáig kéthetente csütörtökönként hol Salgótarjánban, hol pedig az országhatár túloldalán, Losoncon tartanak tanácsadói napokat.

A könyvelési tanácsadó Janok Júlia szerint azért is értékelődik fel egyre inkább a határmenti területeken a tanácsadók munkája, mert idegen nyelvi és szakmai támogatást is nyújtanak a vállalkozóknak. Mint mondta: aki Szlovákiában üzletel, majd mindent megtalál akár az intereneten is, de azzal keveset ér, ha nem tud szlovákul, s ők ebben is segítenek.

Az érdeklődők közt egészségügyi területet érintő kérdések is elhangzottak. Többek közt, hogy miként lehet Szlovákiában forgalmazni a Magyarországon forgalomban lévő gyógyászati segédeszközöket.

A választ Anita Sevcenkova, a Szlovák Iparjogvédelmi Hivatal szabadalmi szakértője adta meg. Anita Sevcenkova kifejtette: bár az Európai Unióban az áruk szabad áramlása alapelv, az egészségügyben azonban az export-import területén szigorú szabályok vannak (náluk is) érvényben. Hivatalukat Magyarországról elsősorban a gyógyszergyártók, az EGIS és a Richter részéről keresik, ám nem csupán a gyógyszerekre, hanem a gyógyászati segédeszközökre is bejegyzést kell Szlovákiában kérni. Aki gyártóként, kereskedőként ilyen vagy hasonló üzletben utazik, annak a szlovákiai Állami Gyógyszerbevizsgáló Intézethez kell fordulnia, függetlenül attól, hogy üzletben vagy patikában forgalmazzák az adott eszközöket.

A két ország viszonylatában az egészségügyi és egyéb más ügyleteket is segítheti a jövőben az a könyv, amelyet Salgótarjánban a Phare-programban résztvevő tanácsadók adnak ki még az idén.