Kérdések és válaszok a gyógyszerrendelésről
Kik jogosultak Gyógyszerrendelésre ?
- Gyógyszert rendelni - a külön jogszabályban foglalt kivétellel - csak a forgalomba hozatali engedélyében jóváhagyott alkalmazási előírásban szereplő - Vényminták Gyűjteményében szereplő készítmény esetén az ott közölt - javallatban jogosult minden orvos és fogorvos aki az orvosi diplomához kötött tevékenység folytatására jogosult, és a külön jogszabályban meghatározott gyógyszerrendelésre jogosító bélyegzővel rendelkezik.
- Az „SZ" jelzéssel ellátott gyógyszert az az orvos, a „J" jelzéssel ellátott gyógyszert pedig első ízben az az orvos rendelheti, akinek a készítmény alkalmazási előírásában szereplő indikációja szerinti klinikai szakágban szakorvosi képesítése van.
- Gyógyító-megelőző tevékenységet nem folytató orvos - sürgős szükség esetét kivéve - gyógyszert csak saját maga, illetőleg hozzátartozója részére „pro familia" jelzéssel rendelhet. A gyógyító-megelőző tevékenységet nem folytató orvos a nyilvántartás céljára bármely hitelt érdemlő dokumentációt felhasználhat, amelyben feltüntette a beteg diagnózisát, a rendelt gyógyszert vagy hatóanyagot, annak mennyiségét és gyógyszerformáját, valamint a rendelés keltét, továbbá a beteg társadalombiztosítási azonosítási jelét, illetőleg betegbiztosítási igazolványának számát (TAJ szám),.
A gyógyító-megelőző tevékenységet nem folytató orvos a vényen a nevét, lakcímét, telefonszámát és a „pro familia" megjelölést köteles feltüntetni.
Milyen gyógyszerek rendelhetőek az orvos által ?
- Az orvos Magyarországon, illetve az Európai Unió Bizottsága által forgalomba hozatalra engedélyezett gyógyszert, valamint magisztrális gyógyszert rendelhet. Az orvos magisztrális gyógyszer alkotórészeként elsődlegesen az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) közleményében közzétett gyógyszeranyagokat rendelheti.
- A forgalomba hozatalra engedélyezett gyógyszerek külön jogszabály szerinti listáját az OGYI hivatalos közleményben teszi közzé. A magisztrális gyógyszerek készítéséhez felhasználható gyógyszeranyagok listáját az OGYI hivatalos közleménye tartalmazza az alábbiak szerint:
a) a gyógyszeranyagok teljes körét legalább évente egy alkalommal, valamint
b) a gyógyszeranyagok listájának változását naptári negyedévente,
az OGYI hivatalos kiadványában, valamint honlapján közzéteszi.
A közlemény a gyógyszeranyag megnevezését, minőségét és gyógyászati célra egyszeri alkalommal kiadható mennyiségét tartalmazza.
- A magisztrális gyógyszerek készítéséhez az alábbi gyógyszeranyagok használhatók fel:
a) a hatályos Gyógyszerkönyv gyógyszeranyagainak meghatározott része,
b) a FoNo-ban szereplő gyógyszerek elkészítéséhez szükséges gyógyszeranyagok,
c) néhány meghatározott minőségű, a nemzeti magisztrális gyakorlatban használatos gyógyszeranyag.
Melyek az orvosi vények formájával és tartamával kapcsolatos előírások ?
- Az orvos a gyógyszert - a külön jogszabályokban meghatározott nyilvántartásába felvett beteg észére - vényen rendeli.
A nyilvántartásban az orvosnak fel kell tüntetnie a beteg diagnózisát, a rendelt gyógyszert vagy hatóanyagot, annak mennyiségét és gyógyszerformáját, valamint a rendelés keltét, továbbá a beteg társadalombiztosítási azonosítási jelét, illetőleg betegbiztosítási igazolványának számát ( TAJ szám), közgyógyellátott beteg esetén pedig a közgyógyellátási igazolvány számát is.
- A vényen az orvosnak fel kell tüntetni:
a) az orvos nevét, munkahelyének (rendelőjének) címét, telefonszámát és egészségügyi vállalkozás esetén az egészségügyi tevékenység végzésére jogosító működési engedély számát;
b) a rendelés keltét;
c) a beteg nevét, lakcímét, születési idejét és a TAJ számát, közgyógyellátott beteg esetén a közgyógyellátási igazolvány számát;
d) forgalomba hozatalra engedélyezett vagy a FoNo-ban szereplő gyógyszer esetében a rendelt gyógyszer megnevezését, ideértve a gyógyszerformát is, valamint - amennyiben a készítmény több hatáserősségben forgalomban van - a hatáserősségét és a gyógyszer összmennyiségét (latin nyelven és római számmal);
e) egyértelmű utasítást a gyógyszer adagolására, alkalmazásának módjára és gyakoriságára;
f) az orvos saját kezű aláírását és orvosi bélyegzőjének azonosítható lenyomatát.
- A vényen a „rendelés szerint" vagy „utasítás szerint" megjelölés nem alkalmazható.
A „szükség esetén" utasítás csak a napi maximális adag feltüntetésével alkalmazható. Ha az orvos a vényen használati utasításul „az orvos kezéhez" szavakat tünteti fel, külön használati utasítást adnia nem kell.
- Ha az orvos az orvosi táska részére rendel gyógyszert, úgy egyértelmű utasítást a gyógyszer adagolására, alkalmazásának módjára és gyakoriságára nem kell adnia, a vényen azonban fel kell tüntetni „az orvosi táska részére" vagy „pro me", illetve „suo nomine" szavakat. Ebben az esetben sem kell használati utasítást adni.
- A magángyakorlat keretében történő gyógyszerrendelésre szolgáló vényen az orvos nevén, munkahelyének (rendelőjének) címén, telefonszámán és egészségügyi vállalkozás esetén az egészségügyi tevékenység végzésére jogosító működési engedély számán túl az orvosi magángyakorlatra jogosító engedély számát is fel kell tüntetni.
- A vényen a mérhető mennyiségeket - ideértve a hatáserősséget is - arab számmal, a számlálhatókat - mint az adagolási egységek (inj. tabl. supp.) számát - római számmal kell jelölni. Ha a készítmény csak egyféle hatáserősségben van forgalomban, a vényen csak az adagok számát kell feltüntetni.
- Sürgős szükség esetén - a különleges, két példányos rendelvényhez kötött gyógyszerek kivételével - el lehet tekinteni a vény és az orvosi bélyegző használatától. Ilyen esetben az orvos a rendelvényen olvashatóan feltünteti nevét és lakcímét, elérhetőségét, telefonszámát, valamint a sürgősségre utaló „statim" vagy „cito" vagy „periculum in mora" jelzést.
- Ha az orvos a már kiállított vényen változtatást (javítást) eszközöl, azt a javított résznél kézjegyével és bélyegzőjének azonosítható lenyomatával megerősíti.
Mennyi időre elegendő gyógyszer rendelhető egy vényen, milyen eltérések lehetségesek?
- Egy vényen csak egyféle gyógyszer rendelhető.
- Az orvosnak a vényen a FoNo-ban vagy a hatályos Gyógyszerkönyvben, az OGYI határozataiban, hivatalos közleményeiben, valamint a vonatkozó jogszabályokban feltüntetett gyógyszerneveket, illetve rövidítéseket kell alkalmaznia. Forgalomba hozatalra engedélyezett gyógyszer esetében a nemzetközi szabadnéven történő gyógyszerrendelés is megengedett. Magisztrális gyógyszerrendelés esetén a szinonim néven történő gyógyszerrendelés is elfogadható.
- Gyógyszert az orvos vagylagosan, „seu" is rendelhet.
- Nemzetközi szabadnéven történő gyógyszerrendelés esetén az orvosnak egyértelműen meg kell határoznia a rendelt gyógyszer hatóanyag-tartalmát, gyógyszerformáját és mennyiségét is.
- Az orvos az OGYI által egyenértékűeknek és egymással helyettesíthetőnek minősített és honlapján is közzétett gyógyszerkészítmények rendelése esetén a készítmény helyettesíthetőségének gyógyszerész felé történő letiltását a beteggel egyeztetni köteles.
- Ha az orvos erős hatású, belsőleges használatra szánt gyógyszert olyan adagolásban rendel, amely a megállapított legnagyobb egyszeri vagy napi adagot meghaladja, a túllépést felkiáltójellel jelölnie és aláírásával, valamint bélyegzőjével külön igazolnia kell.
- Az orvosnak a rendelt gyógyszer mennyiségét úgy kell meghatároznia, hogy a beteg szakszerű gyógykezeléséhez szükséges legközelebbi orvosi vizsgálatig elegendő legyen.
- Az orvos egy vényen, egyszeri kiváltásra 30 napra elegendő gyógyszermennyiséget rendelhet.
- Krónikus betegség vagy állapot kezelése során
a) amennyiben a gyógyszer tartós - előre láthatóan legalább 3 havi folyamatos - alkalmazása szükséges, és
b) a gyógyszer tartós alkalmazásától az adott beteg esetében az előzetes kezelési tapasztalat alapján megfelelő hatás várható, valamint
c) a vény kiváltására nyitva álló időtartam alatt - előre láthatóan - nem szükséges a beteg állapotának olyan orvosi ellenőrzése, amely a rendelt készítmény alkalmazását alapvetően befolyásolhatja, az orvos 30 napot meghaladó mennyiségű gyógyszert - legfeljebb 3 havi időtartamra, vényenként 1 havi mennyiségben - is rendelhet. A 30 napot meghaladó gyógyszerrendelés tényét és azt, hogy a rendelt gyógyszer mely időpontig (időtartamig) elegendő a beteg számára, a beteg nyilvántartásában rögzíteni kell.
- Az orvos - az előző pontban foglaltaktól eltérően - kivételesen, betegellátási érdekből - a gyógyszer alkalmazásának szükségességéig terjedő időtartamra, de legfeljebb egy évre elegendő gyógyszermennyiséget rendelhet egy vényen, amennyiben
a) az a beteg különleges élethelyzetére tekintettel indokolt,
b) a gyógyszer tartós alkalmazása szükséges, és
c) a gyógyszer tartós alkalmazásától az adott beteg esetében az előzetes kezelési tapasztalat alapján megfelelő hatás várható.
Amennyiben az orvos - kivételesen, betegellátási érdekből - a gyógyszer alkalmazásának szükségességéig terjedő időtartamra, de legfeljebb egy évre elegendő gyógyszermennyiséget rendelt egy vényen, úgy a gógyszerrendelés indokát a beteg nyilvántartásában ellenőrizhető módon köteles feltüntetni, és a vény hátoldalára rávezetni, hogy a rendelt gyógyszer mely időpontig, időtartamig elegendő.
- Nem kell a 30 napot meghaladó mennyiség indokoltságát feltüntetni, ha az orvos a gyógyszerből egy eredeti, a 30 napra elegendő gyógyszermennyiséghez legközelebb álló mennyiségű gyógyszert tartalmazó csomagolást rendelt és az abban foglalt gyógyszermennyiség - az adagolás figyelembevételével - meghaladja a 30 napra elegendő mennyiséget."
- A vényen rendelt gyógyszer - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a rendeléstől, illetőleg ha a vényen szabályosan rendelt gyógyszer valamely okból nem adható ki, és ezt a tényt a gyógyszerész a vényen - keltezéssel és a gyógyszertár azonosítására alkalmas bélyegző lenyomatával – feltüntette, úgy ezen időponttól számított 90 napig adható ki.
Hogyan történik a helyettesíthető gyógyszerek rendelése illetve kiszolgáltatása ?
- A gyógyszert és gyógyászati segédeszközt rendelő orvos köteles tájékoztatni a beteget a rendelkezésre álló, azonos hatóanyagú, illetve hasonló terápiás hatású alacsonyabb árú gyógyszerről, illetve azonos funkcionális csoportba tartozó alacsonyabb árú gyógyászati segédeszközről, valamint az adott termékek áráról, társadalombiztosítási támogatásáról és a térítési díjak közötti különbségekről.
- A gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-rendelés során - ideértve a fekvőbeteg gyógyintézetekben alkalmazott gyógyszeres és gyógyászatisegédeszköz-kezelést is - az orvos a szakmai szabályok és a gyógykezelésre vonatkozó jogszabályok figyelembevétele mellett - a fogyatékos személyek számára is hozzáférhető és értelmezhető módon - tájékoztatja a beteget a gyógyszeres kezelés és gyógyászati segédeszközzel való ellátás alternatíváiról, az azonos hatóanyag tartalmú és gyógyszerformájú készítmények és azonos funkcionális csoportba tartozó gyógyászati segédeszközök beteget terhelő várható költségei közötti különbségekről és a külön jogszabály szerinti helyettesíthetőség lehetőségeiről.
- A társadalombiztosítási támogatással gyógyszert és gyógyászati segédeszközt rendelő szolgáltatók, orvosok e tevékenységüket olyan minősített számítógépes program alkalmazásával végzik, amely - külön jogszabályban meghatározottak szerint, - az E. Alap, illetve a beteg számára legalacsonyabb anyagi terhet jelentő gyógyszerre és segédeszközre ajánlatot tesz. Az orvos az E. Alap, illetve a beteg számára legalacsonyabb anyagi terhet jelentő gyógyszertől és segédeszköztől eltérő gyógykezelést a - beteg vagy a betegség sajátosságaira, illetve az ellátás helyszínére tekintettel - a helyettesíthetőség lehetőségére vonatkozó tájékoztatás megadását követően rendelhet. Az eltérést a betegdokumentációban annak részletes indokolásával együtt rögzíteni kell.
A járóbeteg-ellátás keretében, valamint a kórházi zárójelentésben a gyógyszerterápiás javaslatot hatóanyag megjelölésével - szükség esetén továbbá a hatáserősség és a gyógyszerforma megjelölésével - kell megadni.
- A gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról szóló jogszabály lehetővé teszi, hogy az orvos gyógyszert vagylagosan, „seu" is rendeljen.
Az orvos az OGYI által egyenértékűeknek és egymással helyettesíthetőnek minősített és honlapján is közzétett gyógyszerkészítmények rendelése esetén a készítmény helyettesíthetőségének gyógyszerész felé történő letiltását a beteggel egyeztetni köteles.
Ha az orvos a gyógyszert vagylagosan rendelte, és a vényen a helyettesíthetőséget nem tiltotta meg - a gyógyszerész a gyógyszertár készletében lévő gyógyszerek közül az OGYI által közzétett, egyenértékűnek és a terápia során egymással helyettesíthetőnek minősített készítmények listáján is szereplő, azonos hatóanyagú, hatáserősségű és gyógyszerformájú készítményeket a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz –ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény előírásainak megfelelően szerint helyettesíti.
A hivatkozott törvény előírja a gyógyszerész számára, hogy - ha a vényen az orvos nem zárta ki a helyettesíthetőséget - a külön jogszabályban előírt szakmai helyettesíthetőség figyelembevételével köteles a gyógyszert kiváltó személyt tájékoztatni arról, hogy a gyógyszer más olyan gyógyszerrel helyettesíthető, amelynek térítési díja kedvezőbb.
A gyógyszerész a beteg egyetértése esetén köteles a rendelt gyógyszert elsősorban a beteg számára legolcsóbb - készítménnyel helyettesíteni.
- A gyógyszer helyettesítése során a gyógyszerésznek az eltérő kiszerelésben forgalmazott gyógyszerek közül a vényen rendelt mennyiségtől legkevésbé eltérő kiszerelésű gyógyszert kell kiszolgáltatnia oly módon, hogy a kiszolgáltatott gyógyszer biztosítsa a beteg gyógyszerszükségletét arra a terápiás időszakra, amelyre az orvos a gyógyszert rendelte.
- A közgyógyellátásra jogosultak részére térítésmentesen rendelhető gyógyszerekről szóló külön jogszabályban meghatározott gyógyszerek helyettesítése esetén térítésmentesen csak az OGYI által közzétett, egyenértékűnek és a terápia során egymással helyettesíthetőnek minősített készítmények listáján és a külön jogszabályban is szereplő gyógyszert lehet kiadni.
-A gyógyszerész az orvos által rendelt, forgalomba hozatalra engedélyezett gyógyszert – főszabályként - az előírt hatáserősségben adja ki. Amennyiben a rendelt gyógyszer több hatáserősségben is forgalomban van és az orvos nem tüntette fel a hatáserősséget, a gyógyszerész a legkisebb hatáserősségű gyógyszert adhatja ki.
- A gyógyszerész a vényen rendelt gyógyszer orvos által előírt hatáserősségben történő kiszolgáltatásától csak kivételesen indokolt esetben, ellátási érdekből térhet el. Az eltérő hatáserősségű gyógyszer kiszolgáltatása csak akkor megengedett, ha az orvos által meghatározott napi adagolási rendet nem változtatja meg. Ez esetben a gyógyszerész a terápiás adagolásra vonatkozó orvosi utasítást értelemszerűen módosítja és a beteget szóban is tájékoztatja.
- Ha a gyógyszerész a gyógyszer elkészítése, illetőleg kiadása során a vény előírásaitól eltér, az eltérést a vényen feltünteti és kézjegyével ellátja.