• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A fő tünet az étkezés után röviddel jelentkező, görcsös hasi felhasi és/vagy köldök körüli, esetenként hátba sugárzó fájdalom.

A szívkoszorúér okozta mellkasi fájdalom jól ismert elnevezése az „angina". Kevésbé ismert, hogy a hasi erek szűkületével járó vérkeringési zavar is hasonló fájdalmat okoz és az orvosi szakirodalomban „krónikus hasi anginának" nevezik.

A panaszok, tünetek oka a vékonybeleket ellátó verőér szűkülete. A szűkült érrendszer nem képes az étkezés kapcsán fellépő fokozott vérigényt kielégíteni és ez fájdalmat, illetve egyéb tüneteket okozhat. A betegség főleg középkorú vagy idősebb embereket érint és a nőkben gyakoribb. Hajlamosító tényezők a dohányzás, a cukorbetegség, a magas koleszterin, a magasvérnyomás és az általános érelmeszesedés.

Tehát a fő tünet az étkezés után röviddel jelentkező, görcsös hasi (felhasi és/vagy köldök körüli, esetenként hátba sugárzó) fájdalom, mely 1-3 órán át tart. A panasz erőssége függ az elfogyasztott étel mennyiségétől és annak zsírtartalmától. A másik jellegzetes tünet a fogyás. Az étkezés okozta panaszok hatására a beteg csökkenti az étel mennyiségét, sőt kerüli az étkezést, hiszen az hasi fájdalmat provokál. A betegek 1/3-ában egyéb tünetek (hányinger, hányás, hasmenés vagy székrekedés) is jelentkezhetnek. Ritkán, hosszabb fennállás után a tápanyagok felszívódása is zavart szenvedhet.
A betegség gyanúját a jellegzetes, étkezéstől függő panaszok, a hasi ultrahang kapcsán észlelhető vérkeringési zavar vethetik fel. Az érszűkület biztos fennállását, annak mértékét és pontos helyét a hasi érfestéses (angiográfia) vizsgálat bizonyítja.
A gyógyítást legtöbbször a sebészi megoldás (a beteg ér operációja) vagy az érfestés során végzett beavatkozás (érplasztika, érprotézis behelyezése) biztosítja.
Öszefoglalva, amennyiben étkezés kapcsán fellépő, múló hasi fájdalma van és hajlamos érbetegségre, feltétlenül jelezze panaszát kezelőorvosának. A mielőbbi megoldás nem késlekedhet, mert a hasi érszűkület fokozódása annak teljes elzáródásához és bélelhaláshoz vezethet.