A pneumococcus évente több mint 700 000 5 év alatti gyermek halálát okozza világszerte.
![]() |
A fertőzés terjedése
A betegség kialakulását mindig megelőzi a baktérium megtelepedése az orr- garatüregben. A pneumococcus baktérium emberről emberre cseppfertőzéssel terjed, köhögéssel, tüsszentéssel a nyál közvetítésével. A tünetmentes hordozó gyerekek - akikben nem okoz betegséget a baktérium - továbbadhatják a garatukban lévő baktériumokat másoknak, akiket ugyanaz a pneumococcus megbetegíthet.
A zárt közösségbe, bölcsődébe, vagy óvodába járó gyerekek könnyebben megfertőződhetnek, hiszen a csecsemők és kisgyermekek itt egymásnak könnyen át tudják adni a kórokozót. Ugyan a légúti hordozás önmagában nem jelent betegséget, de bizonyos külső hatások - például a passzív dohányzás, vagy a szennyezett levegő és belső tényezők - legyengült imunrendszer - eredményeként kialakulhat a betegség.
A baktérium az emberi szervezeten kívül hamar elpusztul, ezért a fertőzés nem vihető át étellel, itallal tárgyakkal stb. Egy pneumococcust hordozó egészséges kisgyermek veszélyt jelenthet a családban vele együtt élőkre is, különösen a 65 évnél idősebbekre, akiknél a hordozóállapot nagyon ritka. Náluk ugyanaz a kórokozó súlyos, akár halálos kimenetelű fertőzést, tüdőgyulladást okozhat.
Súlyos, életveszélyes pneumococcus betegség
A pneumococcus által okozott súlyos és életveszélyes megbetegedések esetében az orrüregben és a garatban lévő, addig tüneteket nem okozó kórokozók áttörik a szervezet védelmi vonalát, a nyálkahártyát, és közvetlenül bejutnak a véráramba. Igazából pontosan még nem ismerjük, hogy egy ártalmatlannak tűnő kórokozó miért válik egy csapásra "gyilkossá". Azt viszont biztosan tudjuk, hogy több körülmény elősegítheti ezen átalakulást, így például a passzív dohányzás, vagy egy korábbi fertőzés. A pneumococcus által okozott súlyos és életveszélyes betegségek: az agyhártyagyulladás, a vérmérgezés, és súlyos a tüdőgyulladás.