• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egy halál hat órája

Címoldal Forrás: Weborvos Szerző:

A mindszenti háziorvos, a szentesi kórház és az Országos Mentőszolgálat nem hibázott - ez már kiderült.

Nagyban
Sajtótájékoztatón ismertette az országos tiszti főorvos H. Imre múlt pénteki - politikai hangvételű vitát generáló - halálának körülményeit. Mint arról a Weborvos már beszámolt, a mindszenti H. Imre múlt pénteken háromnegyed tizenegykor ment el testvérével a szentesi Dr. Bugyi István Kórház Sürgősségi Belgyógyászati Ambulanciájára fulladásos panasszal. A vizsgálatnál tüdőtágulást, igen rossz vérgáz értéket, jelentős fulladást állapított meg a vizsgáló orvos a hörgőtágulatban, magas vérnyomásban, alkoholizmusban szenvedő betegnél, aki azonban a felajánlott kórházi kezelést saját felelősségére elutasította. Hazatért otthonába, ám a mindszenti háziorvos három óra előtt néhány perccel már riasztotta a mentőket, hogy H. Imre rosszul lett és az árokba esett. A betegápolóval érkező mentő 11 perc múlva már a helyszínen volt és a beteget (aki ezután oxigénellátást kapott) a szentesi kórház helyett a közelebb lévő hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórház Belgyógyászati Ambulanciájára vitték, ahol azonban nem fogadták, mondván, az ellátása Szentesre tartozik. H. Imrét így ellátás nélkül tovább vitték a szentesi kórházba, állapota azonban tovább romlott, mígnem a légzése és a keringése összeomlott. Megkezdték az újraélesztést, 16.11-kor utánuk küldték az esetkocsit, amelyen orvos is volt. Végül 17 órakor feladták a küzdelmet és a halottat a hódmezővásárhelyi kórház kórbonctani osztályára vitték.

Nagyban
Ez történt tehát múlt pénteken - kezdte az országos tiszti főorvos. Falus Ferenc elmondta: H. Imre halálának körülményeit az ÁNTSZ Dél-alföldi Régiójának tisztifőorvosa megvizsgálta és már világos: sem a mindszenti háziorvos, sem a szentesi kórház, sem az Országos Mentőszolgálat nem követett el hibát.

Hódmezővásárhelyen ellenben vétettek, hiszen nem fogadták a hozzájuk sürgősséggel érkező beteget. A sürgősségi ellátás feltétele, hogy megvizsgálják a beteget, stabilizálják az állapotát, majd elsődleges diagnózist állítanak fel. Hódmezővásárhelyen mindhárom elmaradt.

A tájékoztatón bemutattak egy hangfelvételt, amelyen a mentőorvos és a hódmezővásárhelyi orvosnő H. Imre halála után beszélt. Az orvosnő szavaiból kiderült, hogy nem érzi magát felelősnek a beteg haláláért, hiszen „egy ilyen COPD-s bármikor meghalhat". Egy utasításra hivatkozott, amely szerint nem vehette fel a beteget, ugyanakkor tudta, hogy az esetet vizsgálat követi majd, amelynek során „majd ráhúzzák a vizes lepedőt".

Nyugtalanító, hogy a történtekből egyesek rögtön politikai

Nagyban
színezetű következtetéseket vontak le - ezt már az Egészségbiztosítási Felügyelet elnöke jelentette ki. Kovácsy Zsombor szerint ez korántsem szolgálja a betegek biztonságát. Hozzátette: nem zárható ki a büntetőjogi felelősség sem, azonban ezt a vizsgálat folytatásának kell megelőznie.

Falus Ferenc szerint korábban is történtek a múlt péntekihez hasonló esetek és sajnos a jövőben is lesznek. Ezeknek az oka azonban az emberi mulasztás, nem az ellátásszervezés, az egészségügyi reform. Mint mondta, az ÁNTSZ a hétvégéig befejezi a vizsgálatot, azonban az értékelés nem az ő dolguk, csupán javaslatokat fognak kidolgozni, hogy a minimálisra csökkentsék az ilyen tragédiák lehetőségét.