• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hasfájós babákat védő probiotikum

Címoldal Forrás: (X)

Sírnak, ha éhesek, sírnak, ha szomjasak, ha melegük van, ha fáj a hasuk…

A csecsemők leggyakrabban sírással fejezik ki magukat: sírnak, ha éhesek, sírnak, ha szomjasak, sírnak, ha melegük van, sírnak, ha fáj a hasuk. A kisbabák sírásának oka legtöbbször az emésztési zavar és a hasfájás, ami jelentkezhet, ha a csecsemő túl mohón eszik, sok levegőt nyel, emésztési zavara van, vagy valamilyen hatásra felborul a baba még érzékeny bélflórájának egyensúlya. Ilyen esetekben nemcsak hasfájás, hanem hasmenés, erős hasi görcs is kialakulhat.

A bélrendszerben kb. 300-500 különféle baktérium és gombafaj él, ezek összességét nevezzük normál flórának. A bélflórát alkotó mikroorganizmusok egymással és az emberi szervezettel is szimbiózisban élnek, vagyis kölcsönösen segítik egymást. A bélrendszer életteret biztosít a baktériumoknak, a mikroflóra pedig segíti a tápanyagok lebontását és felszívódását.

Mit tehetünk hasfájás vagy hasmenés esetén?
A csecsemők még gyenge és sérülékeny bélflórájának épsége szükséges ahhoz, hogy a baba emésztése tökéletes legyen. Ezt a jótékony, probiotikus baktériumtörzsek biztosítják, melyek felelősek a megfelelő emésztésért, B-vitaminok termeléséért, és alapvető szükség van rájuk az immunrendszer optimális működéséhez. Ha a csecsemő bélflórája megsérül, haspuffadás, hasmenés, hasi fájdalom jelentkezhet. Ilyenkor a baba közérzete jelentősen romlik, ezért sokat sír, nehezen alszik. A hasi panaszok zavarják a súlygyarapodást és a baba fejlődését is: mivel a táplálék nem tud megfelelő mértékben felszívódni.

Fontos, hogy megakadályozzuk, hogy a csecsemő levegőt nyeljen, óvjuk érzékeny szervezetét a fertőzésektől, és segítsük a bélflóra egyensúlyának a megteremtését! Ma már kaphatók kifejezetten a babák szükségleteihez kifejlesztett probiotium készítmények, (az adagolásról és az alkalmazás időpontjáról kizárólag a gyermekorvos határoz) amelyek segítenek helyreállítani a bélflóra felborult egyensúlyát, megszűntetve a panaszokat.

A gyermeki immunrendszer erősítése

A csecsemők és a kisgyermekek immunrendszere még éretlen a felnőttek immunrendszeréhez képest, szervezetük nem találkozott még annyi kórokozóval, az immunválaszra való képességük sem olyan mértékben megy végbe, mint felnőtteknél. Mind kisgyermekek, mind idősebb társaik esetében is bonyolítja a helyzetet, hogy közösségbe járnak, és gyermektársaik között könnyen megfertőződhetnek. Az immunrendszer erősítésének alapja az újszülöttek és a csecsemők esetében az anyatej, illetve a későbbiekben a hozzátáplálás megkezdésével is az egészséges és kiegyensúlyozott, vitamindús étrend. A megfelelő táplálkozás biztosítja a gyermek szellemi és testi fejlődését, nagyon fontos, hogy a gyermek elegendő fehérjéhez, komplex szénhidráthoz, telítetlen zsírhoz és vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz jusson.

Az immunrendszer erősítésére alkalmazhatóak még a probiotikumok is, ugyanis a megfelelő immunválaszhoz nagyon fontosak a bélflóra jótékony baktériumai. Ez a baktériumflóra sokszor károsodik, például nem megfelelő táplálkozási szokások mellett, kórokozók hatására, antibiotikum szedése során, a stressz következtében - ami sajnos a gyermekek esetében is egyre gyakoribb rizikótényező -, ilyenkor probiotikumot tartalmazó készítményekkel a károsodott bélflóra helyreállítható.

Gyermekkori gyomor-bélrendszeri fertőzések
Kisgyermekeknél és iskoláskorú gyermekeknél is problémát okozhat a folyadékháztartás egyensúlyának felborulása, de különösen csecsemők esetében veszélyes a kiszáradás, melynek oka a hasmenés és/vagy a hányás, a tüneteket pedig tovább fokozhatja a testhőmérséklet emelkedése.

A csecsemők esetében intő jel lehet a kevesebb vizelet ürítése, sőt, a csecsemő könnyek nélküli sírása is figyelemfelkeltő tünet, sokszor jellemző az aluszékonyság, a száraz nyálkahártya. Ilyen esetekben ne késlekedjen, feltétlenül vigye a gyermeket orvoshoz! Ha a gyermek hány vagy megy a hasa, akkor fontos forszírozni a folyadékpótlást, csecsemők esetében akár az anyatej, akár tea vagy víz jó megoldás, idősebb gyermekeknél a szénsavmentes víz és tea legjobb választás, a cukrozott gyümölcsleveket lehetőleg kerülje. Adjon a gyermeknek probiotikumot, amint a fertőzés jeleit tapasztalja. Ha a tünetek nem javulnak, vagy a kiszáradás jeleit tapasztalja, forduljon a gyermekkel orvoshoz.

Kiegészítés antibiotikum-kúra esetén

A vékony- és vastagbélben legnagyobb számban előforduló Lactobacillusok az itt található szénhidrátokat tejsavvá alakítják, ezáltal savas közeget hoznak létre. Ez a közeg gátolja a betegséget okozó mikróbák és gombák elszaporodását, ezzel is megőrizve a szervezet egészséges működését. Sajnálatos módon a baktériumok okozta fertőzőbetegségek leküzdésére használt antibiotikumok megzavarhatják ennek az igen érzékeny rendszernek az egyensúlyát azzal, hogy nem csak a kórokozókat pusztítják el, hanem a mikroflóra elemeit is. Lactobacillusok hiányában az addig savas pH emelkedni kezd, így szaporodásnak indulnak a gombák és a kellemetlen panaszokat okozó, antibiotikummal szemben ellenálló baktériumok. A bélflóra ilyen átalakulása számos kellemetlen következménnyel jár.

Antibiotikum használatot követően gyakori panasz a hányás, a gyakori vizes székletürítés, a puffadás, a rossz lehelet, az ismételten jelentkező fertőzések, mely tünetek mindegyike a normál flóra pusztulásának tudható be. A tünetek enyhítésére a legkézenfekvőbb megoldás a bél mikroflórájának helyreállítása, a hiányzó Lactobacillusok pótlása. Ha ez megtörténik, akkor a kellemetlenséget okozó tünetek is enyhülnek, majd teljesen megszűnnek. Antibiotikum kezelés alatt és azt követően probiotikumok fogyasztásával megelőzhető a rossz közérzet és a visszaállítható a bélrendszer egészséges működése.