Kíváncsian vártam, mekkora lesz itthon a lelkesedés, elvégre egy reménytelennek ítélt esetet fordítottak meg Kínában.
Azt írja az újság, hogy egy négy hónapos magyar kisleány agyvérzésén Kínában segítettek köldökzsinórvérből vett őssejt beültetésével. A hír bejárta a teljes magyar sajtót, megható riportokat láttunk a különböző televíziós magazinműsorokban a kis Tímeáról, aki hála dr.Hu eredményes beavatkozásának, ma már reagál a külvilág ingereire, nevetgél, fog a kezével és billegeti fejét mindkét oldalra.
Anamnéziséhez tartozik, hogy mesterséges megtermékenyítéssel jött a világra (beültetéssel), így is 6 hónapra született, volt egy ikertestvére, aki már születésekor meghalt. A hazai orvostudomány jelesei azt jósolták, hogy állapota a szélütést követően romlani fog, erre pillanatnyilag itt nincs gyógymód, ha egyáltalán megéri a felnőttkort, paralízis is kialakulhat nála. Egyik oldala lebénult, és életfunkciói redukálódtak.
A kislány szülei nem nyugodván bele a gyógyíthatatlanság ítéletébe, az Internet segítségével találtak rá a kínai kisvárosi klinikára és Hu doktorra. Igaz, hogy 6 millió forintjukba került, de a több csecsemő köldökzsinórjából levett őssejt infúziós kúrát követően forradalmi javulás állt be a kislánynál. A kínai orvos egyébként elmondta, hogy bár Timi volt a legfiatalabb paciense, de előtte is végeztek ilyen jellegű őssejt-beültetést sok betegen, és a kislány példája is bizonyítja, hogy a beültetett sejt stroke esetén is képes regenerálni a titokzatos idegsejteket.
Kíváncsian vártam, mekkora lesz itthon a lelkesedés, elvégre egy reménytelennek ítélt esetet fordítottak meg Kínában. Arra gondoltam, hogy a tudomány világában mindig egyedi csodákkal lopja be magát egy-egy új eljárás az intézményes orvostudományba és reméltem, hogy a módszer felkelti a magyar orvosok érdeklődését. Az a minimum –képzeltem én-, hogy népes orvos delegációt küldenek Kínába, tanulmányozzák a módszert, hisz amit dr. Hu tudott, azt bizonyára képesek megtanulni magyar orvosok is, hisz az őssejt levétel és tárolás –gyerekcipőben ugyan, – de Magyarországon is megkezdődött.
Ma, amikor a szemről fájdalom és mellékhatás mentesen lézerrel is el lehet tüntetni a hályogot, amikor porcleválást új technikával sebhelymentesen, rutinműtétként végeznek, ilyen lehetőséget kihagyni több mint bűn, hiba! És mit látok a televízióban? Nyilatkozik az ügyről egészségpolitikus és klinikus. Elmondja, lehet hogy Tímea esetében a módszer eredményes volt, de ez tudománytalan, Magyarországon még nem engedélyezett, és fenntartással kell fogadni minden ilyen kezdeményezést mindaddig, míg kimutathatóan nagy számú kísérlet nincs mögötte és a nálunk évekig tartó engedélyezési procedúra végbe nem megy. Esett itt szó az őssejt beültetések különbözőségeiről és arról is, milyen plusz költségteherrel járnak ezek a drága műtétek.
Summa summárum, számomra felidézte az elutasító reakció a magyar történelem tragikomikus bölcsességét: Ugocsa non coronat, vagyis mit nekünk egy kínai siker, Tímea állapotának látványos javulása. A konzervatív orvoslás csak a statisztikában hisz, és aki nem akarja kivárni, míg hazánk maradi orvosai is tudomást vesznek a tudomány haladásáról, az gyűjtsön 6 millió forintot és kiránduljon Kínába, hátha meggyógyul.
Úgy érzem, hogy az anekdota olyan, mint Lenin: élt, él, élni fog.
Az orvoslás története:
Kr. e. 2000.: Itt van, edd meg ezt a gyökeret!
Kr. u. 1000.: A gyökér pogány dolog, mondj el egy imát!
Kr. u. 1850.: Az ima babona, idd meg ezt a löttyöt!
Kr. u. 1940.: Az a lötty kígyóolaj, nyeld le ezt a pirulát!
Kr. u. 1985.: A pirula hatástalan, használj antibiotikumot!
Kr. u. 2000.: Az antibiotikum mesterséges, itt van, edd meg ezt a gyökeret!