Nemcsak hormonpótlással lehet védekezni a klímax hatásai ellen.
A természet rendje az, hogyha megszülettünk, akkor meg is öregszünk. Csakhogy nem mindegy, hogyan. A nők azt remélhetnék, hogy amint a havi ciklusok okozta megpróbáltatások megszűnnek, egy csapásra megszabadulhatnak női mivoltukból eredő minden nyűgjüktől. Ez azonban hiú ábránd, hiszen ekkor jön a változókor.
Ez megviseli a szervezetet, csökken, illetve leáll a petefészek hormontermelése, ami mélyreható változásokat okoz. Hőhullám, alvászavarok, ingerlékenység, depresszió, szívdobogásérzés, szexuális problémák, hüvelyszárazság, vizelési zavarok, vizelet-visszatartási nehézségek jelentkezhetnek. A bőr elveszíti feszes tónusát, szárazzá, ráncosság válik, hajhullás jelentkezik, ugyanakkor a test más területein fokozódhat a szőrnövekedés.
Kevésbé látványos, ám súlyosabb változások is lejátszódhatnak, csökken a csontok kalcium-tartalma és a csontállomány-sűrűsége, csontritkulás alakulhat ki. Kedvezőtlen irányban változik a vérzsírok aránya, és nő az egyes betegségek, így például az emlő-, a méh- és a petefészek-daganatok, az érelmeszesedés és ennek következtében kialakuló szívproblémák, a magas vérnyomás vagy a cukorbetegség rizikója.
Mindez a megváltozott hormonszint miatt van, csökken a petefészkek működése, a szervezetben kevesebb az ösztrogén. A tünetek sokaságát nehéz méltósággal viselni, hiszen egy nőnek az ötvenes éveiben még helyt kell állnia a családban és a munkahelyén is.
A szakorvos alapos kivizsgálás után nem is olyan régen még általában hormonpótlást kínált, mondván, a panaszok így csökkenthetők. Ma első lépcsőként inkább a természetes, hormonmentes készítmények szedését javasolják.
- Bebizonyosodott, hogy hosszú távon veszélyesek lehetnek a menopauza ideje alatt szedett, női hormonokat tartalmazó gyógyszerek, növelhetik a melldaganat kockázatát - mondta dr. Répássy István, a szekszárdi Balassa János Megyei Kórház szülészet-nőgyógyászati osztályának vezetője, aki hosszú évekig folytatott Pécsett menopauza szakrendelést.
Szerinte mindig egyénileg és gondosan kell mérlegelni, hogy szükséges-e hormonális gyógyszeres kezelés. Az előnyöket és hátrányokat figyelembe véve és a pácienseket a kockázatokról tájékoztatva lehet eldönteni, hogy gyógyszert ír fel az orvos, vagy inkább női hormont nem tartalmazó, természetes alapanyagú termék szedését javasolja. Ma első lépésként a szakorvosok inkább utóbbiakat ajánlják, és csak ezek hatástalansága esetén térnek át hormontartalmú készítményekre.
A súlyos menopauzás tünetekkel jelentkező páciensek esetében a rövidebb, 3-4 hónapon át tartó hormonális kezelés nem jelent kockázatot - állítja a főorvos. Hogy erre ténylegesen kinek van szüksége, arra a kórház menopauza-szakrendelését felkereső hölgyek az ott rendelő orvosoktól választ kapnak.
Ugyanakkor vannak betegek, akiknél mindenképpen szükség van hormonpótlásra. Ebbe a kategóriába tartoznak többek között a sebészeti műtéten átesettek. Azoknál a negyvenes éveikben lévő nőknél például, akiknek petefészkeit nem rosszindulatú daganat miatt távolították el, mindenképpen pótolni kell az ösztrogén termelését, ezért számukra hormonpótlást javasolnak a szakemberek.