• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

3 tévhit a gyermekkori fejfájásról

Egészségmagazin 2023.08.02 Forrás: Weborvos
3 tévhit a gyermekkori fejfájásról

Mára már mémmé vált jelenség: bármilyen tünetre is keresünk rá a neten, legjobb esetben is az agydaganat lesz az eredmény.

A fejfájás problémája a gyermekeket is érinti, nem csak a felnőtteket. Ennek ellenére, vagy éppen ezért, a magyar szülők kevesebb mint fele veszi csak igazán komolyan, ha gyermeke fejfájásra panaszkodik. Sokan korábbi saját tapasztalataikra, vagy rossz beidegződésekre támaszkodnak a kezeléskor. A gyermekkori fejfájásnak több típusa létezik, nem mindig egyszerű felismerni, dr. Google pedig nem a legjobb tanácsadó. Ha felismerjük a problémát, többféle kezelési lehetőség áll előttünk.

Egy hazai felmérésben a szülők 22 százaléka vallotta azt magáról, hogy kevésbé vagy egyáltalán nem aggódik, ha gyermekének fáj a feje. Kétségtelen, hogy a fejfájás mögött csak elvétve állhat valamilyen súlyosabb betegség, mégis olyan problémáról van szó, amely Magyarországon is a mindennapok része és rengeteg tévhit kering körülötte, pedig, ha rendszeres, akkor befolyásolhatja a tanulmányi eredményeket, a mindennapi programokat és a társas kapcsolatokat is.

Még hogy minden fejfájás ugyanolyan?  - Több típusa létezik!

Ahány gyerek, annyiféle fejfájás. Nincs olyan ember, akinek élete során még ne fájt volna a feje, és ez alól a gyermekek sem kivételek. Hiába gondolják sokan a fejfájásról, hogy rendszeresebb a felnőttek körében, sajnos a gyerekek fejfájása is gyakori. Mint a felnőtteknél, úgy a gyermekek tekintetében is változatos intenzitással és tünetekkel jelentkezhet fejfájás.

A fájdalom erőssége, helye és megjelenése alapján 3 fő fejfájástípust különböztetünk meg:

-                  Migrén: lüktető fájdalomként nyilvánul meg, hányinger és hasi fájdalom kísérheti;

-                  Tenziós típusú fejfájás: állandó fájdalom, enyhe vagy mérsékelt, halántéktájékon érezhető;

-                  Cluster típusú fejfájás: epizodikus fájdalom (naponta akár 8-szor is jelentkezhet), amely a fej egyik

                   oldalán érezhető és kevesebb, mint 3 órán át tart.

A fejfájós kisgyerekek nem biztos, hogy meg tudják nevezni a fájdalom helyét, vagy annak jellegét. A szülők azonban olvashatnak a jelekből, észrevehetik például, hogy a gyermekük nyűgös és kevésbé aktív, még játszani sincs kedve. Ilyenkor tanácsos konkrétan rákérdezni a tünetekre, ez is segíthet a felismerésben, illetve a hányás, sápadtság, vagy éppen bőrpír is utalhat fejfájásra is.

Az internet jó tájékozódási alap – de nem mindenek felett

Az internet hasznos, de nem mindentudó. Nem egyszerű szülőként felmérni, hogy milyen mértékben és mitől is fájhat a gyermekek feje. Ilyenkor a tanácstalanság miatt az első reakciók egyike lehet az online keresés, amellyel a szülők megpróbálják maguk diagnosztizálni a problémát. A legújabb magyarországi felmérés adatai arra világítanak rá, hogy a szülők több mint 60 százaléka tájékozódik egészségügyi kérdésekben különböző weboldalakról és internetes keresések alapján. Ennek azonban meglehetnek a maga veszélyei.

Dr. Kőnig Róbert, gyermeksebész a netes orvoslással kapcsolatban arra figyelmeztet, hogy az adott esetben többet árthat, mint amennyit segít. „Nem csak a hipochonderek, de az aggódó szülők is hajlamosak arra, hogy gyermeküket különböző weboldalak segítségével diagnosztizálják. Én minden esetben azt javaslom, hogy csak hiteles forrásból tájékozódjunk, és még így is nagyon kicsi az esélye, hogy a világháló pontosan meghatározza a probléma forrását – mondta el véleményét a kérdésről a szakember. – Ilyenkor inkább jusson eszünkbe az a mára már mémmé vált jelenség, hogy bármilyen tünetre is keresünk rá a neten, legjobb esetben is az agydaganat lesz az eredmény.”

Csakúgy, mint a felnőttek esetében, a gyerekkori fejfájás hátterében is ritkán áll komolyabb betegség. A legtöbb esetben magától is elmúlik a fejfájás, vagy a különböző házi praktikák hatására alábbhagy a fájdalom.

Nincs megoldás? – Többféle kezelési módszert is érdemes alkalmazni

Számos kezelési lehetőség áll rendelkezésre. Segíthet a vízivás, fontos figyelni a gyerekek megfelelő folyadékpótlására, kilónként napi 100/120 milliliterrel számolhatnak a szülők. Emellett az étkezések rendszerességét és a minőségét is célszerű szem előtt tartani, az egészségtelen táplálkozás ugyanis szintén a fejfájás kiváltó okai közé tartozik. Az alvás is megoldással szolgálhat, érdemes lefektetni a gyermeket egy csendes, sötét szobában, hadd pihenje ki magát. Eközben akár egy nedves ruhával lehet borogatni a homlokát vagy a szem környékét, ha ez csökkenti a fájdalmát. Ezenkívül a friss levegő és a mély belégzések is segíthetnek.

Ha fenti praktikák nem váltak be, akkor a gyermek életkorának és súlyának megfelelően a fájdalomcsillapítók alkalmazása is egy opció. Ma már vannak külön a számukra kifejlesztett készítmények, olyan szájban oldódó tabletták, melyeket folyadék nélkül is be lehet venni, illetve amelyeknek édes, kellemes ízük van.

Ajánlott gyermekorvoshoz fordulni, ha a fájdalom nem enyhül, akár a fájdalomcsillapító hatására sem, vagy ha folyton visszatér. Továbbá, ha lüktető érzés jelentkezik a homlokon vagy a halántékon. Illetve, ha egyéb tünetek is társulnak a fejfájáshoz, például rossz közérzet, hányás, fény- és zajérzékenység.

Legolvasottabb cikkeink