• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Újabb szakterülettel bővül a Semmelweis Help applikáció

Hírek 2023.10.13 Forrás: Semmelweis Egyetem
Újabb szakterülettel bővül a Semmelweis Help applikáció

A Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző applikációja idén június közepén debütált, azóta közel 130 ezren használták már.

A gyermekgyógyászati terület után a következő fázisban szülészet-nőgyógyászati és felnőtt háziorvostani modullal bővül a Semmelweis HELP, de elkezdődött a felkészülés szemészeti és kardiológiai területen is. A Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző applikációja idén június közepén debütált, azóta közel 130 ezren használták, belföldi, valamint külföldi licenszérdeklődések kapcsán is elindultak a tárgyalások, mindezek mellett pedig Az év applikációja díjra is pályázik - adta hírül az egyetemi portál, melynek cikke bemutatja az applikációt tartalmi oldalról fejlesztő és azt elindító ötfős egyetemi csapatot is.

A Semmelweis HELP projekt célja egy olyan megbízható döntéstámogató eszközt adni a magyar lakosság kezébe, melynek használata során a családok algoritmikus segítséget kapnak arra vonatkozóan, hogy az észlelt tünetek milyen szintű egészségügyi ellátást igényelnek: tünetek otthon enyhítése, háziorvos rendelési időben, sürgősségi ellátás, vagy 112 hívása.

A június 14-én elindult applikáció így első körben több mint 220 gyermekbetegség mintegy 600 tünetét tartalmazza. Az ehhez szükséges hatalmas adatbázist tartalmi szempontból az egyetem ötfős, orvosokból és kommunikációs szakemberekből álló stábja állította össze, míg az informatikai hátteret egy külsős cég, a Mondriaan DC Kft. biztosította a fejlesztéshez.

Az első 20 óra alatt 14 ezer tünetellenőrzést futtattak le az applikációban és 5 ezren látogattak el a honlapra. Azóta 68 ezer mobilapp letöltés történt és 62 ezer honlaplátogatás. Határon túlról is mintegy 3700-an letöltötték az applikációt. A sajtómegjelenések száma eléri a 180-at. A tartalmakat az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) validálta, emellett fontos visszajelzés, hogy a Magyar Orvosi Kamara, a Házi Gyermekorvosok Társasága és az Országos Mentőszolgálat is ajánlja a Semmelweis HELP-et.

A Semmelweis HELP teljes egészében a magyarországi ellátórendszer szabályaira, a magyar sajátosságokra szabott, a Richter Gedeon Nyrt. támogatásával megvalósult fejlesztés, amely a Semmelweis Egyetem tulajdona. A kutatómunkánk során ennyire komplex, gyermekek tünetellenőrzésével kapcsolatos applikációt nem találtunk, a közelmúltban pedig belföldi, valamint külföldi licenszérdeklődések kapcsán is elindultak a tárgyalások – mondta Kovács Eszter, a Semmelweis Egyetem Marketing és Kommunikációs Főigazgatóságának igazgatóhelyettese, a Semmelweis HELP projektvezetője.

Az egyetem vezetésének távlati célja, hogy minden szakterület bekerüljön az applikációba. A következő fázisban a szülészeti-nőgyógyászati modul indul el dr. Demendi Csaba, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika adjunktusa, valamint a felnőtt háziorvoslás modul dr. Torzsa Péter, a Családorvostan Tanszék vezetője irányításával. Az applikáció tartalmi oldalát fejlesztő ötfős egyetemi orvosszakmai és kommunikációs csapat szeptember elején egy workshop keretében osztotta meg az eddigi tapasztalatokat a további fejlesztésben érintett szakmák képviselőivel. Ezen már a kardiológiai és a szemészeti terület képviselői is jelen voltak, utóbbiaknál ugyanis önkéntesek jelentkezésével indult el a tartalomgyártás.

Az applikáció és a webalkalmazás, valamint ezek használata nyomán keletkező anonim adatok kutatások indítását is lehetővé teszik. A Gyermekgyógyászati Klinikán elindul egy validációs kutatás, amely tételesen értékeli az algoritmus által adott eredményeket orvosi szemmel. Ezen kívül, ha sok adat keletkezik, akkor az alapját adhatja mesterséges intelligencia alapú kutatásoknak, fejlesztéseknek.

A Semmelweis HELP nevezett az “Az Év Honlapja” pályázatra “Az év applikációja” kategóriában. A díjat egy szakmai zsűri ítéli oda, de ezzel párhuzamosan fut egy közönségszavazás is. Az összes, különböző kategóriákban induló pályázó között egyetlen Közönségdíjat osztanak ki. A verseny ideje alatt Az Év Honlapja oldalán, Facebook azonosítással lehet szavazni a Semmelweis Helpre ide kattintva.

A teljes beszámoló itt olvasható

(Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem, Semmelweis Help)

Legolvasottabb cikkeink