Egyetlen pozitívum, hogy a minták tejidegen-gátlóanyagot nem tartalmaztak.
Magyarországon évente 160 liter/fő az átlagos tejfogyasztás. A termelők persze szeretnék emelni eladásukat. Törekvésük jegyében egyre több piacon, bevásárlóközpont előtt, és a kis települések közösségi terein jelentek meg az őstermelők. A tejkedvelők nagy örömére, hiszen mi lehet jobb, természetes étkezesére áhítozó világunkban, mint egy bögre friss, zsíros, házi tej? Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület immáron szokásos tesztejei sorában megvizsgáltatta közelebbről is.
A 9 minta reprezentálja a legtöbb helyen árusított fajtákat. Az egyesület szakértői az ún. érzékszervi bírálat során megnézték a színt, megszagolták, végül meg is kóstolták őket. Már első pillantásra látszott, hogy két minta üvegén pelyhes kicsapódások vannak. A kóstolásnál pedig kiderült, hogy a kilencből két minta savanyú.
A mintákat a Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft. Kutató-Élelmiszervizsgáló és Nyerstej Minősítő Laboratóriuma is megvizsgálta.
A kilenc mintából gyakorlatilag egy felelt meg teljesen az előírásoknak.
A tejek fele hamisított (vizezett) volt. A beltartalmi értékek szinte minden termelőnél alacsonyabbak voltak a kívánatosnál (Pl. alacsony zsír és fehérje-tartalom.)
Egyetlen pozitívum, hogy a minták tejidegen-gátlóanyagot (pl. antibiotikum, hormon, vegyszermaradék stb.) nem tartalmaztak - számolt be