Ezek a gének akár 2 kilogrammos súlygyarapodást, és az inzulinnal szembeni ellenállást is kiválthatnak.
Kutatók felfedeztek egy új génsort, ami minden jel szerint az elhízásért, a derékbőség növekedéséért, és akár a kettes típusú diabétesz kialakulásáért is felelős lehet.
Ezek a gének akár 2 cm-es derékbőség növekedést, 2 kg-os súlygyarapodást, és az inzulinnal szembeni ellenállást is kiválthatnak. A génsorozat a brit népesség 50 százalékánál fellelhető.
A kutatás vezető professzora, Jaspal Kooner elmondta, hogy egy ilyen szoros összefüggés felfedezése egy génsor és annak fizikai hatásai között mérföldkövet jelenthet, különösen mivel ez a génsor a populáció felénél megtalálható.
A gének előfordulási gyakorisága jelentősebb azoknál, akik indiai, ázsiai vagy európai ősökkel büszkélkedhetnek. Ez magyarázattal szolgálhat arra a tényre, hogy az előrejelzések szerint 2020-ig miért a világ népességének 25 százalékát kitévő indiai ázsiaiaknál fordul majd elő a világ szív- és érrendszeri betegségeinek 40 százaléka.
Az újonnan felfedezett génsor a kutatók szerint az MC4R nevezetű gén szabáyozásáért felelős, ami pedig a test energiaszintjének befolyásolásában játszik szerepet, a magunkhoz vett étel mennyisége és az abból nyert energia hasznosítása nyomán.
A gének és a diabétesz, valamint a szív- és érrendszeri betegségek összefüggéseinek mélyebb ismerete lehetővé teszi, hogy a jövőben azonosítani lehessen azokat az embereket, akiknél nagyobb valószínűséggel fordulhatnak elő a fenti rendellenességek. Ezáltal pedig kidolgozhatók lesznek olyan megelőzési technikák és kezelési eljárások, melyekkel visszaszorítható lenne a betegség.