A napi 1200-1500 kalóriás fogyózás nem elviselhetetlen vágta az önsanyargatás terepén.
Tudósító szerint a fogyókúrás módszerek alapvetően két csoportba sorolhatók. Az egyikbe tartoznak azok, melyekkel mindenki másnak sikerült leadnia a fölös kilóit, csak nekünk nem, a másikba pedig azok, melyekkel nekik sem. Volna persze egy harmadik út, az orvostudomány valódi eredményire építő, a tudatos testsúlycsökkentésre irányuló életforma-váltással járó, így hosszú távon is hatékony módszer, ám ez jóval macerásabb, mint az előző kettő. S tegyük hozzá, cseppet sem trendi, mert nem elég megvásárolni (megenni, beszedni vagy csupán elszenvedni) hozzá az egyébként virágzó fogyókúraipar kínálta termékeket, jóval több tudatosságot és szakmai támogatást igényel.
Erre az útra még elég kevesen lépnek, sokszor még azok sem merészkednek el idáig, akiknek súlyproblémáik mellett, vagy éppen ezek következtében kialakult betegségeik vannak, ráadásul olyanok, melyek gyógyításához már végképp elengedhetetlen volna a súlycsökkentés.
A Szinapszis közvélemény-kutató reprezentatív felmérést végzett 500, orvosi értelemben diagnosztizált túlsúlyos, illetve elhízott személy körében, akik saját bevallásuk szerint már többféle módszert kipróbáltak, ám mindössze négy százalékuknak sikerült tartósan megváltoztatniuk életformájukat, s így leadni a felesleget és megtartani az ideális súlyt. A kutatás szerint a sikertelenség egyik tényezője az, hogy a válaszadók 95 százaléka valóban fogyókúrában gondolkodik, azaz rövid idő alatt akar tartós és tartható eredményt elérni, így valamennyien megtapasztalták már a jojo effektust, azaz a drasztikus kúra után, visszatérve az eredeti életformához jóval többet szednek vissza, mint amiből eredetileg leadni akartak.
A másik, a sikertelenséghez vezető tényező, hogy a megkérdezettek szívesebben választják az ismerősök, barátok javasolta módszereket (50,6%) vagy éppen magazinokból, hirdetésekből tájékozódnak (36,6%), gyógyszertárakban kapható (jobbára termékismertető) kiadványok alapján választanak, s csak 12 százalékuk fordult háziorvoshoz vagy (7,4%) szakorvoshoz.
A súlyfelesleg a megkérdezettek több mint hatvan százalékánál elsősorban az öltözködés szempontjából jelent gondot, még az esztétikai problémák is csak e mögé sorolódtak, az elhízás miatt fellépő betegségektől csupán a fogyni vágyók 30 százaléka tart. A fogyózóknak saját bevallásuk szerint a legnagyobb problémát a kitartás hiánya, az állandó éhségérzet, illetve az édesség, a szénhidrát megvonása jelenti, s bár 81 százalékuk megpróbálkozott a táplálkozási szokásainak megváltoztatásával, a többség még a rendszeres sportot is életvitelébe iktatta, mégsem érte el a kívánt hatást.
A felmérés, no meg a szakmai tapasztalatok késztették arra a súlycsökkentésben „érintett" szakemberek egy csoportját, hogy kidolgozzák a tudatos fogyás aktív programját, s ehhez megalakították a Tudatos Fogyás szakértői Fórumát. A programhoz kapcsolódó szakorvosok (belgyógyászok, diabetológusok, pszichiáterek), dietetikusok és családorvosok mellett a program az egyik legnagyobb hazai civil szervezet, az országos nőszövetség hálózatát is igénybe veszi – tudtuk meg mai, bemutatkozó tájékoztatójukon.
A sikeres testsúlycsökkentés alapja annak kiderítése, hogy mi okozta a súlynövekedést, azaz áll-e valamilyen kóros állapot a hátterében, kíséri-e más, társult betegség, kockázatot jelentő szokás, szenvedély a túlsúlyt? A Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszéke folyamatosan tart továbbképzéseket arról, hogyan támogathatja a háziorvos páciensét a testsúlycsökkentésben, a programhoz kapcsolódó doktorokon keresztül már a tudatos fogyást segítő tanácsadó csomag is elérhető az érdeklődőknek – hívta fel a figyelmet dr. Torzsa Péter tanársegéd, az alapellátók képviseletében.
Az egyik alapító, dr. Pados Gyula kandidátus, c. egyetemi docens kiemelte, a korszerű gyógyszerek megjelenésének és a társadalmi propagandának hatására a szakma már elbírt a szintén tömegesen jelentkező magas koleszterin-szinttel, a hipertóniával vagy éppen a cukorbetegséggel. A kóros lipidszint miatt a betegek 30-40 százaléka szed gyógyszert, a hipertóniások 50 százaléka áll gyógyszeres terápia alatt, ugyanakkor az elhízottaknak csupán 1-2 százaléka jut hozzá gyógyszeres kezeléshez, főként a szer magas ára, a támogatás hiánya miatt.
Annak ellenére, hogy WHO az elhízást (szövődményei és következményei miatt) súlyos, krónikus betegségként tartja számon, a testsúlycsökkentésben használatos gyógyszerek és már némelyik műtétes módszer sem élvez Tb-támogatást. Pedig e gyógyszeres terápia alkalmas arra, hogy megadja a testsúlycsökkentés első lökését, vagy átsegítse a fogyni akarót a szinte menetrend-szerűen jelentkező holtpontokon.
A dietetikus abban is segíthet, hogy személyre szabott tanácsot és tippet ad az étkezési szokások, az ételkészítési technikák megváltoztatásához, az ugyanis tévhit, hogy a testsúlycsökkentés egyenlő a koplalással vagy a rémes-íztelen, korábban sem szeretett ételfajták kényszerével, azaz csak lemondás, szenvedés és kínok árán érhető el. Igaz, szakmai értelemben heti fél-egy kiló leadása jelenti az optimális, tartós és a szervezet számára tolerálható súlycsökkenést, a napi 1200-1500 kalóriás fogyózás tehát nem elviselhetetlen vágta az önsanyargatás terepén – tette hozzá Antal Emese dietetikus, az országos szövetség elnöke.
A legkevesebb szó a lelki tényezőkről esik, pedig sok esetben nem (csak) az energia bevitel/leadás egyensúlyának felborulása, hanem a testi/lelki egyensúly felborulása vezet az elhízáshoz vagy gátolja a sikeres fogyást – hívta fel a figyelmet a fórum negyedik pillére, a pszichiáterek képviseletében dr. Ágoston Gabriella klinikai pharmakológus-pszichiáter. Az belátható, hogy a stressz vagy az önértékelési zavarok elviselésében komoly szerepet játszik az étkezés, a nassolás mint örömforrás, egyben önmagunk jutalmazásának eszköze, amolyan szeretetpótlék. A túlsúlyhoz kapcsolódó negatív jelenségek, mint a testképzavar, az önmagunkkal való elégedetlenség, a sikertelenség érzése, illetve a következményes magány, lehangoltság mind olyan stressz-fokozó tényező, ami elől újra meg újra a régi örömforráshoz, a szerotonin-szintet gyorsan megemelő, hangulatjavító szénhidrátokhoz és csokoládéhoz menekülünk, feladva a diétát, s szinte belekényszerítjük magunkat abba az ördögi körbe, amiből sokkal könnyebb szakember segítségével kitörni, mint egyedül.
A szakmai fórum saját honlappal / www.konnyenfogyok.hu/ és információs telefonszámmal jelentkezik, a site szemre olyan, mint a trendi fogyókúrás honlapok, viszont itt szakmailag ellenőrzött állításokat, recepteket, szakorvosi tanácsokat találhatnak az érdeklődők, a tájékoztató csomag pedig a program iránt érdeklődő háziorvosoktól kérhető.