Nem elsősorban a terápiás célszerűség, hanem gazdasági megfontolások játszanak szerepet.
Németországban az összes orvos által rendelt gyógyszer 14 százaléka olyan vényköteles készítmény, amelynek gyógyszertárban vény nélkül kapható alternatívája is létezik. Ezt a Pharma Marketletter szerint a TNS Healthcare egy friss publikációja állítja, amelyet a németországi gyógyszerrendeléssel és öngyógyszerezéssel kapcsolatban tettek közzé.
A vényköteles gyógyszerek felírásának első számú oka, hogy a gyógyszertárban árusított vény nélküli szerek 2004 óta nem támogathatók. A TNS-tanulmány, amelyet Berlinben a gyógyszeripa szervezete, a BPI mutatott be, megállapítja, hogy az orvosok és betegek egyaránt fontosnak ítélik az önmedikációt, az orvosok azonban azért, mert pénz szeretnének megtakarítani betegeik számára.
Manfred Kreisch, a BPI önmedikáció-részlegének elnöke közölte: A TNS megállapításai megerősítették az organizáció álláspontját, mely szerint az orvosok döntéseiben nem elsősorban a terápiás célszerűség, hanem gazdasági megfontolások játszanak szerepet – t.i. az említett megtakarítások.
A jelenlegi gyakorlat ellenére a megkérdezett orvosok 82 százaléka közölte, hogy szerinte a gyógyszertárakban kapható vényköteles gyógyszerekkevésbé súlyos betegek esetében ésszerű terápiás eszközök volnának, 35 százalékuk pedig úgy vélte, hogy súlyosabb állapotok kezelésére is alkalmasak volnának.
Közben az idén német gyógyszerárak tovább csökkennek – állapítja meg az ország innovatív gyógyszergyártó cégeinek szervezete, a VFA. Az átlagos termelői ár az első negyedévben 1 százalékkal mérséklődött 2007 utolsó negyedévéhez képest.
Ugyanakkor a kész, piacképes gyógyszerek forgalma a fő egészségügyi piacon az idén januárban 12,4, a gyógyszerrendelések száma pedig 9,1 százalékkal nőtt. A VFA szerint a szabadalmaztatott gyógyszerek szektorában a forgalmat első sorban a védőoltások számának további emelkedése „dobta meg".