A D-vitamin ugyan régóta ismert, azonban újabb és újabb pozitív tulajdonságait ismerik fel.
Hogy a megfelelő csontrendszer fenntartásában döntő fontosságú a D-vitamin szerepe, az már régóta közismert. A megfelelő adagolásra azonban a vesebetegségben szenvedőknek is ügyelniük kell.
A potenciális betegek száma rendkívül nagy: a becsült adatok szerint minden hatodik magyar szenved krónikus vesebetegségben, úgy, hogy mit sem tud állapotáról. A csökkent veseműködés miatt a mérgező anyagok mellett a foszfor kiválasztása is csökken. A vérben így megszaporodik a foszfor, ami a mellékpajzsmirigy túlműködéséhez vezet. A mellékpajzsmirigy túlműködése pedig kioldja a csontból a kalciumot, amely a lágyrészekben rakódik le, főként az erek falában. Így károsodnak a koszorúerek, a már egyébként is csökkent működésű vese és más belső szervek is. A szakemberek az ilyen típusú betegségek esetén a hagyományos D-vitamin helyett az aktivált változat szedése javasolt, hiszen a nem tökéletesen működő vesék csak ebből képesek a szervezet számára szükséges mennyiséget biztosítani.
Az ősz beköszöntével különösen fontos a megfelelő D-vitamin ellátottságról gondoskodni. Az egészséges szervezet nyaranta képes ugyan a napfényből és a táplálékból nyerni a szükséges mennyiséget, azonban a napfény hiánya számukra is megterhelő lehet. Különösen igaz ez azokra, akiknek csökkent a veseműködése.
A szív- és érrendszeri betegségek rizikóját is csökkenti a megfelelő D-vitamin szint. Egy tizennyolcezer férfi részvételével, tíz éven át folyt vizsgálat kimutatta, hogy a szívinfarktus kockázata 2 és félszeresére nő, ha nem megfelelő a D-vitamin ellátottság. Ezen kívül D-vitamin hiány esetén a nő az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata.
A D-vitamin amellett, hogy a csontrendszer fenntartásában van komoly szerepe, gátolja a sejtek szaporodását, és elősegíti azok specializálódását. Így több daganattípus kialakulásának rizikóját is fokozza a szervezet nem megfelelő D-vitamin szintje.
Kapcsolódó cikk a szakmai oldalon