Már minden kijelölt oltóközpontban olthatják április 15-től a sárgaláz elleni vakcinát.
Az egyik legfontosabb, több országba történő beutazáskor kötelezően előírt utazási védőoltást, a sárgaláz elleni vakcinát április 15-től már nemcsak a Gyáli úti Nemzetközi Oltóközpontban kaphatják meg az utazók, hanem a területileg illetékes regionális intézetekben, és az országos tisztifoorvos által a nemzetközi utazásokkal kapcsolatos oltások végzésére feljogosított oltóhelyeken is.
A 13/2008 (IV. 8.) számú Egészségügyi Minisztériumi rendelet ugyanis április 8-án módosította a sárgaláz elleni oltás beadását szabályozó 18/1998 (VI. 3.) NM rendeletet. A módosítás szükségszerűségére az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tavaly nyári ajánlása hívta fel a figyelmet, amely kiemelte a sárgaláz-oltóhelyek számának növelése fontosságát.
A sárgaláz elleni oltást korábban kizárólag a Nemzetközi Oltóközpontban, a Gyáli úti intézményben lehetett felvenni, amely gyakran sorba állást okozott, illetve rendkívül idő és költségigényes volt a vidéki utazók számára. Az utazók száma évről évre nő, így ez a rendszer már nem tudta kielégíteni a felmerülő igényeket. Ráadásul egyedül Magyarországon volt bevett gyakorlat, hogy csak egyetlen intézményben oltanak sárgaláz ellen, más országokban több oltóhelyen is fel lehetett venni a vakcinát. Az új rendelet érvénybe lépésével (a megjelenést követő 8 nap múlva, azaz 2008 április 15-től) azonban a vidéki utazók a területileg illetékes, regionális oltóközpontokban, illetve az OTH által kijelölt helyeken is kérhetik a sárgaláz elleni oltást. Az egyéb utazási oltásokat (hepatitis A és B, hastífusz, meningitis stb.) továbbra is fel lehet venni a háziorvosoknál, és bármely oltóhelyen.
Az Egészségügyi Minisztérium rendelet módosításának hátterében az áll, hogy a WHO új Nemzetközi Egészségügyi Szabályzata (IHR 2005) tavaly június 19-én lépett hatályba, és integrálta a sárgalázzal kapcsolatos utazás előtti védőoltási politika jelentős mértékű aktualizálását. Az új szabályzás lényege az, hogy növeljék azon központok számát, melyek védőoltást adhatnak sárgaláz ellen, azáltal, hogy megváltoztatják a nemzetközi igazolás formátumát, és nemzetközi szinten is érvényessé teszik azt, miután egy orvos azt az aláírásával látta el. Ezzel együtt továbbra is ajánlott az oltóközpontok nemzeti hatóságok által történő kijelölése, valamint a WHO által minősített vakcina használata. Ez azt jelenti, hogy nemcsak az állami intézmények (Magyarországon az OEK Nemzetközi Oltóközpontja), hanem más minősített oltóhelyek is kiadhatják a sárgaláz igazolást. Ezzel sokkal több utazót tudnak ellátni, így nőhet a sárgaláz elleni átoltottság.
A sárgaláz influenza-szerű tünetekkel, lázzal, súlyos májgyulladással és vérzésekkel járó megbetegedés, kizárólag Afrikában és Dél-Amerikában terjedt el, elsősorban mezőgazdasági, erdős területeken, ahol gyakoriak a szúnyogok. A magyarok között kedvelt úti célokpontok közül Argentínát, Brazíliát, Perut, Venezuelát kell kiemelni, illetve az afrikai régióból Kenyát, Tanzániát, Zanzibárt és a Zöld-foki-szigeteket, ahová kötelező a sárgaláz elleni oltás. A betegséget sokféle szúnyogfaj terjeszti. A turistákra akkor jelent veszélyt, ha oltás nélkül utaznak járványos területekre. Kialakult betegség esetén a halálozási arány 20 százalék felett van. A sárgalázfertőzésnél enyhe esetben influenza-szerű tünetek jelentkeznek, súlyos esetekben magas láz alakul ki. Erős végtagfájdalom, fejfájás, hányinger, hányás, lassú szívműködés és sárgaság a legjellemzőbb tünetek. A jelenlegi jogszabály-módosítás is azt mutatja, hogy a magyar hatóságok is fontosnak tartották a WHO ajánlását, érzékelték a problémát, és ezért született a módosító rendelet.