• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Új diabétesz-gyógyszer a 2-es típusúaknak

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

Januártól elérhető az új hatástani csoport jelentős előnyöket nyújtó tagja a hazai betegeknek is.

Bár a törzskönyvezési folyamat már évekkel ezelőtt lezárult, idén januártól érhető el támogatással a 2-es típusú diabéteszesek kombinált kezelésének új választható szere. A külföldi szakirodalomból, nemzetközi konferenciák beszámolóiból és a hazai centrumokban is zajló nemzetközi gyógyszerkutatás tapasztalataiból a hazai szakmai közvélemény előtt nem ismeretlen, ún. GLP-1 receptor agonistát a Magyar Diabestes Társaság jövő heti konferenciáján mutatják be hivatalosan azoknak a diabetológusoknak és belgyógyász szakorvosoknak, akik receptre rendelhetik – tudtuk meg dr. Jermendy György professzortól. (A gyík mutatta meg a megoldást)


Köztudott, hogy a cukorbetegség – a folyamatosan korszerűsödő terápiás megoldások és a helyes életmód mellett is - folyamatosan romló kórforma, ezért van az, hogy a 2-es típusban a szakmai protokoll szerinti első választandó gyógyszeres monoterápia után néhány évvel váltani kell, azaz át kell térni a kombinált terápiára – világítja meg a professzor. Az orvosnak ma négy, a vércukorszint csökkentésére szolgáló hatékony gyógyszer-csoportból kell választania, mérlegelve a készítmények előnyeit és kockázatait, illetve a beteg állapotát, helyzetét, együttműködési készségét. Végigtekintve e csoportba tartozó szereket megállapítható, hogy – számos előnyük mellett – a legtöbbnek nincs előnyős hatása a testsúlykontrollra, egyszerűbben szólva testsúlynövelő hatása van, és nem mindegyik alkalmas a cukorbetegek réme, a hipoglikémia kockázatának elkerülésére.


E kombinált kezelés második lépcsőjébe lép be az új, ún. inkretin mimetikum, amely a természetes fiziológiai folyamatot erősít fel, s alkalmazása mellett a testsúly kifejezetten csökken (ha ezt a beteg nem gátolja helytelen táplálkozással és mozgásszegény életmóddal!). Másik jelentős előnye, hogy hatása akkor következik be, amikor a vércukor magas, ám annak normál szintre csökkenése után a hatás felfüggesztődik, így a hipoglikémia kockázata fel sem vetődik.


A gyógyszert szubkután injekcióban (előre dozírozott és töltött pennel) adja be magának a beteg naponta kétszer, a kötött dózis azt is jelenti, hogy pusztán az adagok meghatározásához nincs szükség vércukormérésre-szúrásra.

Mint megtudtuk, a készítményt a gyártó azoknak javasolja, akiknél a kombinált tablettás (azaz orális) terápia már nem hatékony, így választaniuk kell a hosszúhatású esti bázisinzulin, illetve e szer között.

Háttéranyag szakmai olvasóinknak