• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Zsibbadó végtagok – a gyakran elnézett tünet

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

A végtagzsibbadás ártalmatlannak tűnik, de cukorbetegség is állhat a hátterében!

A cukorbetegség jellegzetes tüneteit az emberek többsége ismeri, és szemmel is tartja önmagát, hogy találkozik-e velük. Azonban vannak olyan figyelmeztető jelek is, melyekről nem is gondolnánk, hogy erre a súlyos problémára hívják fel a figyelmet, hiszen a legtöbb esetben csak legyintünk a meglétükre. A cukorbetegségről, a tünetekről és a kezelési lehetőségekről dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa beszél.

A cukorbetegség
A cukorbetegség egy anyagcserezavar, mely gyakoriságát tekintve jelenleg a világ egyik vezető betegsége. Két formáját különíthetjük el, az 1-es, és a 2-es típust. Az 1-es típusnál több tényezőre vezethető vissza a kialakulása, míg a második létrejöttében az öröklésé az elsődleges szerep, de a betegek is erősen „közreműködnek" a nem megfelelő táplálkozással, és a mozgásszegény életmóddal.
A szervezet hajtóanyaga a cukor, pontosabban a glükóz. A sejtek a glükózt inzulin jelenlétében képesek felvenni, majd abból energiát előállítva biztosítják a szervezet működését. Abban az esetben, ha a vérben jelen lévő cukor mennyisége folyamatosan magas, úgy extra terhelés éri a hasnyálmirigyet, melynek speciális sejtjei felelnek az inzulintermelésért. A folyamatosan magas cukorszint folyamatosan magas inzulintermelést tesz szükségessé, aminek következtében a szerv elfárad, akár teljesen le is áll.

A 2-es típusú cukorbetegség esetében a hasnyálmirigy inzulintermelése nem kielégítő, adott esetben részlegesen, illetve ritkán teljesen leáll, emellett a glükózt felvevő sejtek inzulinérzékenysége is csökken (vagyis nagyobb mennyiségű inzulinra van szükségük ugyanakkora mennyiségű cukor felvételéhez).

Zsibbadó végtagok – a gyakran elnézett tünet
A cukorbetegség a szokásos, ismert tünetei mellett jellemző, bár legtöbbször figyelmen kívül hagyott jele végtagok zsibbadása. A zsibbadás olyannyira fontos tünet, hogy a diagnosztizált cukorbetegek között az esetek 10%-ban ez az, mely az orvost elvezeti a helyes diagnózisig így a meglétét mindenképpen komolyan kell venni, hiszen a kezeletlen cukorbetegség súlyos, visszafordíthatatlan egészségkárosodáshoz vezethet.

Abban az esetben, ha a zsibbadás fennáll diabéteszes neuropáthiáról beszélhetünk. Dr. Polyák Annamária elmondta, hogy a magas vércukorszint kárt tesz az erekben is, valamint az idegrostok anyagcseréjére is rossz hatással van. Ebben az esetben a perifériás idegrostok a veszélyeztetettek, vagyis azok a területek, melyek messzebb helyezkednek el a központi (agy és gerincvelő) idegektől.

Itt is 3 különböző feladatú idegrosttal találkozhatunk: a motoros funkciókért felelősekkel, az érző működésért felelősekkel, valamint a vegetatív, vagyis a szívműködést, légzést, stb. befolyásolókkal. A cukorbetegség hatására mindegyik fajta idegrost károsodást szenved, aminek következtében legtöbbször a végtagokban jelentkezik érzéskiesés, zsibbadás, akár szúró, fájó, égő érzés.

Kezelése
A zsibbadó végtagokkal érdemes felkeresni a diabetológus orvost is, aki elsősorban a klinikai tünetekre támaszkodva állíthatja fel a diagnózist. Ehhez természetesen a vércukorszint ellenőrzése, neuropathia vizsgálat is társul.

Az elsődleges kezelés a vércukorszint megfelelő beállításával történik, mely megállítja az állapot további romlását, illetve kis mértékben javíthat is a helyzeten. A diabetes neuropathia oki kezelését súlyosabb esetekben tüneti terápiával egészítjük ki. A károkat sajnos teljesen nem lehet helyrehozni, de megfelelő kezeléssel a fájdalom megszűntethető.