• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Addiktológia: emberi jogi kérdések és működésképtelenség

Egészségpolitika Forrás: MTI

Emberi jogi problémák merülnek fel az addiktológiai intézet bezárása kapcsán.

Emberi jogi problémákat is felvet a az Országos Addiktológiai Intézet (OAI) tervezett bezárása - közölte Balog Zoltán, az Országgyűlés szakbizottságának fideszes elnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.

Az ellenzéki képviselő megfogalmazása szerint az egészségügyben folytatódik a rombolás, a zűrzavar, a káosz, a fejetlenség. Balog Zoltán elfogadhatatlannak nevezte Horváth Ágnes távozó egészségügyi miniszternek az addiktológiai intézet bezárása mellett felhozott érveit, amelyet egy parlamenti interpellációra adott válaszában ismertetett.

Nem felelnek meg a valóságnak az alacsony hatékonysági mutatók, és az sem, hogy ne lenne alkoholstratégia Magyarországon, ami az intézet feladata - sorolta Balog Zoltán.
Az emberi jogi bizottság elnöke kitért arra, hogy több száz neves szakember tiltakozott az intézet bezárása ellen, ám "a kormány ugyanúgy semmibe veszi a szakma véleményét, mint a betegek érdekeit".

Balog Zoltán szerint az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) esetéhez hasonlóan itt is egyértelműsíthető, hogy üzleti érdekekből, ingatlanspekuláció miatt történne a bezárás, és itt is felvetődik, kinek áll érdekében a megszüntetés.

A fideszes politikus felidézte: az egészségügyi miniszter március 6-án kelt levelében arról tájékoztatta az addiktológiai intézet főigazgatóját, hogy az OAI május 1-től jogutódlással megszűnik. A levélben indoklás nem szerepel. Balog Zoltán kitért Buda Bélának, az intézet főigazgatójának álláspontjára is, amelyben arra figyelmeztetett, hogy már tavaly április óta krízis van az intézményben, ekkor ugyanis a rendelők és alapgondozók finanszírozását felére csökkentette a kormány.

Balog Zoltán felidézte az ombusdmani vizsgálatot is, amelyben szerepel, hogy az addiktológia ügye országosan is a működésképtelenség szélére került, a fővárosban az alkohol- és drogbetegeket gondozó intézmények finanszírozása a felére csökkent. Az ombudsman az OPNI és az OAI bezárásával előálló helyzet újragondolását, független szakmai testület létrehozását sürgetette.

Mint elhangzott, a vizsgálat azt is rögzítette, hogy az alkoholpolitika koordinációjának így nem lesz hatékony háttérintézménye, lelassul, akár időlegesen leállhat a szakterület orvosszakmai fejlesztése, a megszűnő rendelőkből elmaradó betegek egyéni és közösségi veszélyforrást jelenthetnek. Utóbbi súlyos emberi jogi problémát is jelent - közölte Balog Zoltán.
A fideszes képviselő szerint a probléma több száz embert érinthet. Magyarországon a lakosság mintegy 10 százaléka érintett, az alkoholbetegek száma 500-700 ezer körül van.

A kérdéssel az emberi jogi bizottság délutáni ülésén foglalkozik.