• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Áprilisban biztosan konszolidálják a kórházakat

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

A kórházfenntartó veszi át a tartozást, a 60 milliárd forint kevés lesz, de a beszállítók számára az állam jelenti a garanciát.

Bár kormánydöntés szükséges a kórházak adósságrendezéséhez, a GYEMSZI utódaként létrejövő Állami Egészségügyi Ellátó Központ a tervek szerint április elsején átveszi a kórházak adósságállományát, és az állam az önkormányzati adósságok konszolidációjához hasonlóan rendezi az intézményi tartozásokat – tájékoztatta ma a sajtó képviselőit Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár Kovács Zoltán kormányszóvivő társaságában. Az államtitkár hozzátette: a beszállítóknak az állam biztosít garanciát arra, hogy követeléseikhez hozzájussanak. Ám hogy mindenre nem lesz elég a sokat emlegetett 60 milliárd forintos keret, azt maga Zombor is elismerte. Arról is beszélt, hogy úgy látják, az egyeztetéseknek köszönhetően kissé lassult az adósságállomány növekedése, s hogy az új struktúrában nem termődhetnek újra az intézményi tartozások.

A kórházi átalakítások, vagyis az új ellátási struktúra forrásigényéről csak annyit mondott, hogy azok „mélységétől" sokk függ, egy biztos: kórházat nem zárhatnak be, s a szakállamtitkárság a forrásigényeket is megjelölve javaslatot fog letenni a kormány asztalára.

Szóba került a bérfejlesztés kérdése is. Zombor Gábor elmondta, hogy március végéig szakmai koncepciót tesznek a kormány asztalára: a rezidens ösztöndíj lejárta után nem csak a fiatal, de a korábban végzett szakorvosok is kapnának 100-200 ezer forintos bértámogatást, ha vállalják, hogy meghatározott ideig Magyarországon dolgoznak, ha nem fogadnak el hálapénzt, és ha főállásban közalkalmazottként az állami egészségügyben gyógyítanak.

A szakdolgozóknál az államtitkár szerint már a bérkiegészítésként kapott pénzek beépülése az alapbérbe jelentős előrelépést hozna, míg a védőnők számára készül az életpályamodell. Ez utóbbihoz várják a védőnők válaszát arra, milyen rendszerben (a háziorvosokhoz hasonlóan vagy közalkalmazottként), hol (ÁNTSZ, önkormányzat) akarnak dolgozni.

A háziorvosi ellátás mellett fejlesztik a gyermeksürgősségi ellátást, jelentette be az államtitkár, s azt is elmondta, hogy 10 milliárd forint áll rendelkezésre erre a célra, s az összeg már az idei évtől felhasználható. Ismét beszélt arról, hogy a jobb ellátás érdekében átalakítják az onkológiai ellátást, illetve a stroke kezelésében is érdemi változásokat terveznek.

Beszélt a háttérintézmények átalakításáról, arról, hogy az egyes szervezetek milyen új jogosítványokat kapnak, illetve miként tudják a nemrég elfogadott "Egészséges Magyarország 2014-2020" egészségügyi ágazati stratégiát szolgálni tevékenységükkel. Ebben szerepel a népbetegségek halálozási számának 10 százalékkal való csökkentése, valamint az egészségben eltöltött évek két esztendővel való növelése 2020-ig.

Kiterjesztik a népegészségügyi szűrőprogramokat