• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Egyre többel tartoznak a kórházak

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Új kockázattal szembesültek: akár a tőketartozást is elveszíthetik a gyógyszer-nagykereskedők.

A magyar gyógyszerpiac szereplői egymásra vannak utalva, bárhol változás történik, az kihat az iparág többi tagjára: példaként a gyártói adó emelését hozta fel dr. Sándor Marianna, a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetsége Kórházi Tagozatának elnöke, aki a kórházi gyógyszer-nagykereskedelem idei várható alakulásáról beszélt a Figyelő egészségügyi konferenciáján. Egyre drágább, egyre különlegesebb tárolási és dokumentációs követelménynek kell megfelelniük, miközben a nagykereskedelmi árrés nagysága évek óta nagyjából állandó, öt százalék táján mozog.

Három nagykereskedőre szűkült a kórházi gyógyszerellátás, akiknek fontos szerepük van az egészségügy működőképességének fenntartásában. Folyamatosan emelkedő követelésállománnyal találkoznak, ezen belül a lejárt állomány is növekszik. Ez utóbbi nagy részét az év végi kasszasöprésből rendezni tudták az intézmények, ám kérdés, hogy ennek a „tőkeinjekciónak" a hatása meddig fog tartani.

A tavalyi esztendő több tapasztalattal is gyarapította a cégeket: egyre több az olyan kórház, amely soha nem tartozott, most pedig késve utal, függetlenül attól, hogy klinikáról, országos intézetről, vagy megyei, városi intézményről van szó.

Az intézmények a kórházi vényforgalmú patikák számláival is adósak maradtak, pedig az OEP-től megkapták a támogatást, így ezt a pénzt vélhetően más célból használták.

Először kellett szembe nézniük 2011-ben a nagykereskedőknek azzal a kockázattal, hogy egyáltalán nem jutnak hozzá a tőketartozáshoz. A késedelmes fizetést már korábban tudomásul vették, mert biztosak voltak abban, hogy előbb-utóbb megkapják a számlák ellenértékét. Eddig jelentős részben felvállalták a rendszer finanszírozását, és sokat tettek a kórházi gyógyszergazdálkodás eredményességéért.

Feladatuk a folyamatos és biztonságos gyógyszerellátás, ennek érdekében komoly kereskedelmi rendszert működtetnek. Alapvetően hozzájárulnak a gyógyszerbiztonsághoz, ugyanis magyar nagykereskedőtől nem kerülhet hamis gyógyszer hazai forgalomba. Optimisták saját szerepükkel kapcsolatban, Sándor Marianna szerint elvitathatatlan a szerepük az egészségipar számára nyújtott hozzáadott értéket tekintve.