• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kommunalizálják vagy kommercializálják a kórházakat?

Egészségpolitika Forrás: Napi Gazdaság

Kötelezően részvénytársasággá alakítanák, s az önkormányzatok tulajdonába adnák a lengyel kórházakat.

Lengyel lapértesülések szerint a kormány az egészségügyi reform keretében olyan törvénymódosítást készül a szejm elé vinni, amely jelentősen liberalizálná az egészségügyről szóló törvényjavaslatot. Ennek értelmében valamennyi kórházat kötelezően - vagyis a korábbi elképzeléssel ellentétben nem választhatóan - részvénytársasággá alakítanának és azokat az önkormányzatok tulajdonába adnák. Míg az eredeti, még el sem fogadott jogszabály gyakorlatilag lehetetlenné tenné a teljes privatizációt, mert a részvénytöbbséget az önkormányzatoknak kötelességük lett volna megtartani, a módosítás lehetővé teszi annak értékesítését is. Eddig 59 kórházat vettek át az önkormányzatok. A jelenleg az orvosi egyetemekhez tartozó klinikák közvetlenül az egészségügyi minisztérium ellenőrzése alá kerülnének.

Az ellenzéki pártok és a Szolidaritás szakszervezet választási ígéreteinek megszegésével, a nemzeti vagyon kiárusításával, az egészségügy tönkretételével és azzal vádolják a kormányt, hogy megfosztja a szegényeket az egészségügyi ellátástól és ezért lemondásra szólították fel.

A kormány határozottan tagadja, hogy a javaslat célja a privatizáció lenne. Donald Tusk miniszterelnök szerint kommunalizálják, vagyis a helyi közösségek kezébe adják a döntés jogát, amelyek elméletben eddig is a kórházak tulajdonosai voltak. Ezentúl százszázalékos, tényleges tulajdonosként úgy járhatnak el térségük polgárainak érdekében, ahogy jónak látják. Ezt a kincstárügyi miniszter kommercializálásnak minősítette.

A Gazeta Wyborcza villámfelmérése szerint a megkérdezettek 45 százaléka nem érzi úgy, hogy a Polgári Platform (PO), a kormányfő pártja becsapta volna őket a privatizáció kérdésében, 25 százalék viszont igen. A Puls Biznesu gazdasági napilap szerint a befektetőket az ellenzék ellenállásán kívül elsősorban az tartja vissza az egészségügyi befektetésektől, hogy nem kaphatnak részvénytöbbséget - a módosítás éppen ezen változtatna. Ugyancsak segíthet, hogy Adam Fronczak egészségügyminiszter-helyettes szerint dolgoznak a kórházak felhalmozott adósságai felszámolásának tervén.