• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Kórház-konszolidáció feltételes módban

Egészségpolitika Forrás: InfoRádió

A politikai akarat feltételek mentén végrehajtott konszolidációt támogat. Erről a jövő héten kezdődnek a tárgyalások a gazdasági döntéshozókkal.

Katéter és Mónika - így nevezik a Nemzeti Erőforrás Minisztériumban az egészségügyi ellátórendszerről készülő digitális térképet - mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában Szócska Miklós. A tárca egészségügyért felelős államtitkára arról is beszélt, hogy csak a jövő évi költségvetés kereteiben lehet megfogalmazni azokat a prioritásokat, amelyek szerint a kórházak finanszírozása megoldódhat.

Ez a mostani ellátórendszer úgy lett kialakítva, mintha egy részeg ember sörétes puskával rálőtt volna egy gyűrött térképre - érzékeltette Szócska Miklós a helyzetet. Elmondta: nincsenek például megfelelően feldolgozva az adatok, ezért egy digitális alapú ellátási térképet alkotnak - amelynek kicsit tréfásan a Katéter és Mónika nevet adták -, hogy ez alapján ki lehessen mutatni, mennyire felel meg a rendszer a szükségleteknek.

A tervek szerint azt is meg tudják majd határozni, hogy egy adott kistérség lakosai hol veszik igénybe leginkább a különböző szolgáltatásokat - fejtette ki az államtitkár. Szócska Miklós hozzátette: a tervezésnél vigyáznak majd arra, hogy megőrizzék a hálózati találkozási pontokon levő gyógyhelyeket. Az már eddig is beigazolódott, hogy az ellátási térkép erőszakos átszabása zavarokhoz vezetett - jegyezte meg.

A törekvés az, hogy a már fejlett ellátási formákat egy helyre összpontosítsák. Nem megengedhető, hogy több helyen működjön ugyanolyan ellátás, amit mindenütt finanszírozni kell, és eközben egy csúcstechnológiával felszerelt hasonló jellegű intézmény negyed kapacitással üzemeljen. Erre jó példa az onkológia, vagy a diagnosztika - fűzte hozzá az államtitkár.

A kórházfinanszírozás konszolidációjáról szólva Szócska Miklós elmondta: jelenleg a szakmai szervezetekkel egyeztetnek ennek mértékéről és feltételeiről. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az utóbbi években nagy mennyiségű pénzt vontak ki ebből a szférából.
Van egy politikai akarat, amely feltételek mentén végrehajtott konszolidációt támogat. Erről a jövő héten kezdődnek a tárgyalások a gazdasági döntéshozókkal - közölte az államtitkár.

Ennek a konszolidációnak azonban úgy kell működnie, hogy az intézkedések mozgásba hozzák a rendszert. A rosszul gazdálkodót például nem lehet jutalmazni - jegyezte meg. Szócska Miklós közölte: a kórházi szektor fenntartása ügyében még ebben az évben kell lépnie a kormányzatnak. De csak a jövő évi költségvetés kereteiben tudják megfogalmazni azokat a prioritásokat, amelyek megoldják az intézmények pénzügyi gondjait.