• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Még egyeztetik a várólistás műtéteket

Egészségpolitika Forrás: MTI

A műtétek tervezése, adatok gyűjtése kezdődött el, visszafizetésről most nem lehet beszélni.

Az intézmények még nem zárták le a várólisták "újratervezését", valamint a kapcsolatfelvételt az előjegyzéses műtétekre váró betegekkel, és a műtéti időpontok egyeztetése is folyamatban van – közölte az egészségügyi államtitkárság szerdán az MTI megkeresésére.

Mivel ez a felmérés még tart, ma még nem állapítható meg pontosan, hogy a betegek hány százalékánál lehet elvégezni a műtétet a többletforrás alapján, ennek megfelelően egyelőre a pluszforrás visszafizetéséről sem lehet beszélni - tájékoztattak.

Az MTI azzal kapcsolatban kereste meg az államtitkárságot, hogy a Népszabadság azt írta: akár a várólista rövidítésére folyósított gyorssegély kétharmadát is vissza kell fizetniük a kórházaknak a túl merev szabályok miatt. A lap szerdai cikkében ismerteti: a kormány tavaly 800 millió forintot osztott szét azon kórházak közt, amelyek a legtöbb műtétre várakozót tartják nyilván. A plusztámogatásért cserébe az intézményeknek vállalniuk kellett a várólista rövidítését.

Az érintett intézmények az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) pontos listát kaptak, amelyen taj-számokhoz rendelték az összeg felhasználását, vagyis személyre szólóan határozták meg, hogy kiket kell előrevenni. Ők jellemzően azok, akik nagyon régen vannak a várólistán. Operáció helyett viszont sok helyütt várhatóan vissza kell adni a pénzt, a kórházak ugyanis most szembesültek azzal, hogy műtétre váró betegeik jó részét "elvesztették", és legfeljebb az esetek 30 százalékában kerülhet sor a műtétre – olvasható a lapban.

A beavatkozásokat ez év április végéig el kell végezni, és ha addig nem tudják elkölteni az összeget a kijelölt taj-számok tulajdonosaira, akkor vissza kell azt utalniuk az OEP-nek, nem fordíthatják a következő sorban állóra - írta az újság.

Az összeg felhasználásának nehézségei a Magyar Kórházszövetség elnökségében is szóba kerültek. Velkey György elnök a lapnak azt mondta, kezdeményezik, hogy a visszavont pénzt is a várólisták csökkentésére lehessen fordítani.

Az államtitkárság közleménye leszögezi, hogy a várólistákat az intézmények kötelesek vezetni, tehát a betegekkel történő kapcsolattartás és a betegek állapotának nyomon követése továbbra is a kórházak, illetve a kezelőorvos feladata.

Úgy vélik, a várólisták csökkentése érdekében az elmúlt év végén megalapozott döntés született azzal, hogy a leghosszabb várakozási idejű nagyízületiprotézis-beültetésre várók, ezen belül is a legrégebben várakozó betegek mielőbbi ellátását kell preferálni. A döntéssel az érintett szakma és kórházak döntő többsége is egyetért - írták.

"A műtétek tervezése és az adatok gyűjtése elkezdődött, ezért ma még nem állapítható meg pontosan, hogy a betegek hány százaléka esetében lehet elvégezni a műtétet a többletforrás alapján, ennek megfelelően egyelőre nem lehet visszafizetésről sem beszélni" – áll a közleményben. Hozzátették: a kormány ezt a többletforrást célzottan ennek a betegkörnek az ellátására akarja fordítani, és a kórházi felmérések lezárása után lehet – egyeztetve a szakmával és az intézményekkel - eldönteni, hogy milyen módon lehet az eredeti célok megtartásával a forrás fennmaradó részét is hasznosítani.