• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Orvoshiánnyal küzd a koraszülött ellátás

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Az újszülött ellátásnak köszönhetően hazánkban 5 ezrelék alatti a csecsemőhalálozás.

Közös sajtótájékoztatót tartott ma dr. Tullassay Tivadar professzor a Semmelweis Egyetem rektora, dr. Szabó Miklós neunatológus és Bosch Erik, a Richter Gedeon Gyógyszergyár vezérigazgatója.


Miként a rektor elmondta, az Semmelweis Egyetem I. és II. számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján, továbbá az I. számú Gyermekgyógyászati Klinikáján működő három neonatológiai centrum (NIC), valamint PIC (Perinatális Intenzív Centruma) a központi régió évi csaknem kétezer csöppség akut neonatológiai ellátásának 90 százalékát végzi. A koraszülötteket, illetve a beteg újszülötteket ezekben a centrumokban látják el.

A kis súlyú újszülötteknek nevezi az orvostudomány azokat a csecsemőket, akiknek születési súlya a 2500 grammot nem éri el. Továbbá koraszülött az a kicsi is, aki 40 hét helyett kevesebb, mint 37 hetet tölt bent az anyaméhben.

Az egyre csökkenő születés körüli halálozásnak köszönhetően az utóbbi években egyre nő az igen kis súlyú túlélő koraszülöttek száma. Ma hazánkban az 1000 gramm alatti minden 10 gyermek közül 7-8 életben marad. Az ilyen kicsinyek ellátása, gondozása a velük foglalkozó orvosoktól, ápolónőktől, védőnőktől hihetetlen odafigyelést, törődést igényel, hiszen nagyon nem mindegy, hogy egy koraszülött milyen szülészeti ellátás során jön a világra.

Míg a kilencvenes évek elején az 1200-1300 grammal születettek szüleit a szakma azzal biztatta, hogy van esély a gyermek megmaradására, napjainkban a modern kezeléseknek köszönhetően a 600-700 grammal születettek szüleit is hasonló szavakkal biztathatják a neonatológusok.

Miként Tulassay professzor fogalmazott, a gyermekegészségügyi ellátás nemzetközileg elfogadott mutatója a csecsemőhalálozás. A neonatológiai ellátás noha a mostoha körülmények között és szakemberhiánnyal küszködik, mégis a magyar orvoslás egyik sikerágazataként jegyzik, hiszen az egyik legfontosabb mutatónk, a csecsemőhalálozás folyamatosan csökkent, s mára már a nyugat-európai színvonalat ért el.

Szabó Miklós adjunktus felpanaszolta, a legjobb szándék ellenére, a rendkívül leterhelt és hihetetlenül rosszul fizetett orvosok, nővérek, asszisztensek gondját tovább szaporítja, hogy drámaian csökken a neonatológusok száma. Miután Nyugat-Európában ezekből a szakemberekből is hiány van, igen csábító ajánlatokkal – erkölcsi, anyagi megbecsüléssel – ostromolják a magyarországi neonatológusokat Angliába, Németországba, Hollandiába, Skandináviába. Diplomájukat és szakvizsgájukat azonnal elfogadják, viszont a másutt munkát vállalók helyét nem tudják pótolni. Az itt maradt szakemberek az eltávozottak feladatával további embert próbáló és felemésztő terhet kénytelenek magukra vállalni.

Bosch Erik vezérigazgató éppen a rosszul fizetett orvosok elvándorlását szeretné csökkenteni, ezért a cég három esztendőn keresztül évente 25 millió forinttal támogat egy-egy hazai orvosegyetemet. Elsőként ezen a területen a Semmelweis Egyetemmel bővíti együttműködését, mondván, sikereinek titka többek között az, hogy az 1901-es alapítása óta a magyar szellemi erőre, a generációk alatt felhalmozott szaktudásra épít a cég.

A közép-kelet-európai régió, egyben Magyarország vállalatai közül a Richter költ legtöbbet kutatás-fejlesztésre, átlagosan árbevétele 10 százalékát. Stratégiájának kiemelt része a hazai természettudományos oktatás támogatása, a tehetséges fiatalok Magyarországon tartása.

Nem véletlen, hogy a gyógyszeripari vállalat hangsúlyt helyez az ipari és az egyetemi szféra együttműködésére. A magyar orvosok elhelyezkedésének segítését, a hazai munkahelyek megerősítését és megtartását, a már külföldre távozott orvosok visszahívását lényegesnek tartja. A ma bejelentett támogatás is ezt a célt szolgálja.