Többlet a háziorvosi ügyeleteknek, több műtét, csökkenő várólisták – a többi közt erre elég ez a pénz.
Az Egészségbiztosítási Alap év végére várható megtakarításának több mint felét, 5,7 milliárd forintot juttatnak vissza az egészségügyi rendszer bizonyos szegmenseibe – hangzott el a mai kormányszóvivői sajtótájékoztatón.
„Ugyan a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlésével nőtt a betegforgalom, egyáltalán nincs veszélyben a támogatott gyógyszerek finanszírozása" – jelentette ki az egészségügyi miniszter. A maradványösszeg elosztásánál ráadásul biztosra ment a tárca, hiszen csaknem 10 milliárd a teljes összeg, azonban ebből „csak" 5,7 milliárd felhasználása kezdődik el szeptember 1-jétől – tette hozzá Székely Tamás. A cél nem az, hogy megtakarítása legyen az ágazatnak, vagyis ami maradvány képződik, azt vissza fogják forgatni a kritikus pontok megerősítésére.
S hogy mire elég az 5,7 milliárd? Székely Tamás elmondta: módosítanak a háziorvosok ügyeleti finanszírozásán, hiszen ahol több településen vállal ügyeletet a gyógyító, a jelenlegi forrás nem elég. Itt 15-20 százalékos emelésre lehet számítani.
A krónikus ellátások esetében a differenciált szorzórendszerrel igyekeznek honorálni a megfelelő munkát: azok az intézmények, ahol sok szakma képviselői dolgoznak, kiemelt díjazást fognak kapni.
Miután nem csak a háziorvosoknak ad munkát a jogviszony ellenőrzése, ezért az 50 forintos díjat kiterjesztik a fekvő- és járóbeteg ellátásra is. Ugyanakkor a patikai jogviszony ellenőrzés elmulasztása esetén a levonás maximális mértéke az árrés lehet (a korábbi fix 10 százalék helyett, ami esetenként magasabb összeg volt az árrésnél).
Megnöveltük az egynapos sebészeti ellátások tvk-ját is – számolt be Székely Tamás, aki ettől azt várja, hogy több beavatkozást végeznek majd. A tárcavezető hozzátette: csökkenteni kell a várólistákat is, illetve léteznek olyan betegségek (például a haemodinamikai beavatkozások), ahol egyáltalán nem lehet várólista – itt is a tvk emeléséről határoztak.
Szintén emelik a tvk-t a súlyponti kórházak esetében, illetve kompenzálják a magas üzemanyag-árakat a betegszállítók esetében – mondta a miniszter.
Székely Tamás az intézkedéscsomag bevezetése kapcsán hozzátette: miután az július 31-én megjelent a Magyar Közlönyben, a változásokra szeptember 1-jétől kerül majd sor.
A Magyar Közlönyben megjelent Kormányrendelet szövege