Nem konfrontációs, hanem kompromisszumos jogalkotáson munkálkodnak Madridban.
A madridi egészségügyi minisztérium egy új terve – amelynek „célközönsége" a gyógyszer- és egészségügy-technológiai ipar – „a kapcsolatok olyan új formáit vázolja fel a farmakológiai szektor és az államigazgatás közt, amelyek alapját a kölcsönös engedmények és a párbeszéd jelenti".
A Scrip szerint az egyelőre még nem végleges koncepció, amelynek motiválnia kell a kutatást és innovációt is, egy nagyobb szabású egészségügyi paktum része: utóbbi végső célja a spanyol állami egészségügyi rendszer (SNS) működőképességének fenntartása. Az átfogó megállapodást július elején mutatta be a felsőház (szenátus) egészségügyi bizottságában a szakminiszter, Bernat Soria.
A „szektorspecifikus" terv prioritásai „a jól megalapozott ismeretek transzferje a klinikai gyakorlatba, a kutatás eredményeinek eljuttatása a páciensekhez, a szakemberek és intézmények innovációs és kutatási kapacitásának javítása". A koncepciót a későbbiekben a Lisszaboni Stratégiához igazítják, amelynek célja viszont az úniós gazdaság versenyképesebbé tétele.
Ugyancsak fontos szerepet kap majd a fejlett terápiák kutatásának ösztönzése és az új technológiák SNS-beli alkalmazásának előmozdítása (ezt célozza például a digitális kórtörténet intézményesítésének koncepciója).
A miniszter szerint „nem konfrontációs, hanem kompromisszumos jogalkotáson" munkálkodnak, és ez eddig a spanyol gyógyszeripari szövetség, a Farmaindustria támogatását is élvezi. „A terv történelmi lehetőséget jelent" – idézi a szervezet szóvivőjét a Scrip –, „amely alkalmat teremt a gyógyszeripar számára, hogy bizonyítsa elkötelezettségét hazánk iránt – úgy beruházásokkal, mint köz javát szolgáló hozzájárulásokkal".