A mérsékelt alkoholfogyasztás erősíti is a csontokat: a csontsűrűség határozottan javul.
Akik mérsékelten isznak alkoholt, azok ritkábban kerülnek combnyaktörés miatt kórházba, mint azok, akik vagy egyáltalán nem isznak szeszt, vagy túl gyakran néznek a pohár fenekére. Az eddigi vizsgálatok összesített adatait az American Journal of Medicine folyóirat közölte.
Az Amerikai Oszteoporózis Alapítvány statisztikája szerint ötvenéves kor után a már csökkent csontsűrűségű nők fele, a férfiak egynegyede szenved valamilyen törést. Évekkel ezelőtt az ezzel foglalkozó szakemberek jelentése hangsúlyozta, hogy az alkoholizmus szerepet játszik a csontsűrűség romlásában, az oszteoporózisban, bár leszögezték, hogy az alkohol hatása a csontokra egyénileg változó.
Karina M. Berg és munkacsoportja összegyűjtötte az eddig megjelent, angol nyelvű orvosi szakirodalomból mindazokat az adatokat, melyek a különböző szesztermékek csontokra kifejtett hatásáról szóltak, illetve a csonttörésekre vonatkozó statisztikákat.
A kutatók elemzése szerint azokhoz képest, akik egyáltalán nem fogyasztanak szeszt, a napi fél-egy italnyi mennyiséget rendszeresen megivó, mérsékelt alkoholfogyasztók combnyaktörés-kockázata 20 százalékkal kisebb.
A különbség még markánsabb, csak a másik irányba, ha az absztinenseket a kemény alkoholistákhoz hasonlítják. A naponta három italt, vagy annál is többet önmagukba töltő emberek csonttöréskockázata 39 százalékkal nagyobb, mint a szeszt egyáltalán nem fogyasztóké.
Fontos szempont, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás erősíti is a csontokat: a csontsűrűség határozottan javul. A kutatók a vizsgált személyek combcsontjának sűrűségét mérték, de a csontszövet erősödésének mértéke nagy egyéni ingadozást mutatott. A változások értékelésekor figyelembe vették a többi tényezőt is, ami a csontok állapotát befolyásolhatta: például az életkort, a testsúlyt vagy a dohányzást.
Karina M. Berg és munkatársai évek óta foglalkoznak ezzel a kérdéssel. Korábbi vizsgálataik 2001-ben, amikor 200 ezer nő csontsűrűségét és táplálkozását tanulmányozták, azt mutatták, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás lassítja a csontoknak a korosodással járó gyengülését.
Az is kiderült, hogy az alkohol növeli a vérben keringő női nemi hormon, az ösztrogén mennyiségét, azt pedig több korábbi tanulmány igazolta, hogy az ösztrogén segít a csontok erősségének megtartásában.