• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Még nem lélegezhetnek fel a gyógyszergyártók

Gyógyszerpiac Forrás: Napi Gazdaság

Az óvatosság oka, hogy nem ismert, az E-alapból kieső csaknem 6 milliárd forintot hogyan pótolja az állam.

A gyógyszercégek egyelőre nem mernek számolni azzal az összeggel, amelyet megtakaríthatnak az Alkotmánybíróság (Ab) - nem visszamenőleges hatályú - június 18-ai döntése nyomán, mivel az Egészségbiztosítási Alapban (E-alap) legalább hatmilliárd forint hiány keletkezik az orvoslátogatói díjak eltörlése miatt. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (IGYE) 12 pontban összesítette a gyógyszerismertetőnként kötelezően fizetendő 5 millió forintos regisztrációs díjjal kapcsolatos kifogásait. Nem ismert, hogy a bírák hány pontban értettek egyet velük, mivel a beadványban az első helyen szerepelt az alkotmányellenesnek ítélt pont - mondta lapunknak Bidló Judit, az IGYE igazgatója. Az Ab döntése szerint aggályos, hogy inaktív - gyesen van, beteg vagy valami más okból nincs jövedelme - orvoslátogatók után is kellett fizetni a munkáltatónak, vagyis a jogszabály nem a valós tevékenységet, hanem a jogviszony tényét vette alapul a fizetési kötelezettségnél.

Az IGYE bízik abban, hogy az általuk adóként definiált díjat a jelenlegi egészségügyi kormányzat nem hozza vissza, még akkor sem, ha az abból származó bevételekkel nem számolhat. A szakminiszterrel megkezdték az egyeztetéseket, amelyek során eddig még nem merült fel a június közepén megszüntetett orvoslátogatói regisztrációs díj. Az igazgató szerint az E-alap jelenlegi, szufficitre reményt adó állása alapján nem lesz szükség arra, hogy pótolják az emiatt kieső összeget.

Az Ab döntése jóvoltából a nagyobb gyógyszergyártók - Egis, Richter, Sanofi-Aventis - évente akár több száz millió forintot is megtakaríthatnak, amit - a cégek közlései alapján - jellemzően innovációs célokra használnak fel. A gyártók óvatossága indokolt lehet, mivel e díjakból idén 10 milliárd forintot terveztek be, a határozat időpontjáig viszont csupán 4 milliárd forint folyt be az E-alapba. Tavaly összesen 5 milliárd forint bevétel származott az orvoslátogatói díjakból.

A tárca korábban azt hangsúlyozta, hogy a gyógyszerismertetői regisztrációs díj intézményét nem, csupán a részletes szabályozás egyes pontjait találta alkotmányellenesnek a taláros testület. A határozat pedig egyértelmű és világos útmutatást ad a kifogásolt kérdés alkotmányossá tételéhez. Az alkotmányossági követelményekkel kiegészített új szabályozást az országgyűlés őszi ülésszakára tervezik benyújtani, mivel a regisztrációs díjakból befolyó bevételekre az egészségügy finanszírozásához szükség van.

A gyógyszer-gazdaságossági törvény tavaly januári hatályba lépése óta csaknem 30 százalékkal csökkent a regisztrált orvoslátogatók száma. Tavaly év végén 1943 regisztrált gyógyszerismertető dolgozott az országban. A cégek többsége nem próbálta kikerülni az orvoslátogatók után fizetendő adót, inkább elbocsátotta munkatársait. Az Egészségbiztosítási Felügyelet folyamatosan ellenőrizte, hogy a korábban gyógyszerismertetőként regisztrált szakemberek éppen hol és mit dolgoznak, elejét véve ezzel az esetleges visszaéléseknek.