• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tíz gyógyszerből ma már csak három európai

Gyógyszerpiac Forrás: Napi Gazdaság

Új k+f stratégiával próbálja meg az Európai Unió visszavenni a világelsőséget a gyógyszerkutatások terén.

Az Európai Unió, belátva az európai gyógyszeripar versenyképességének csökkenését - ami legszámottevőbben a k+f területén tapasztalható -, megalakította az IMI, azaz az Innovative Medicine Iniciative nevű szervezetet, melyben főképp a nagy európai gyógyszergyártók, összesen 43-an vesznek részt. Az IMI, társulva az EFPIA (European Federation of Pharmaceutical Industry Association)-tagszervezetekkel, egy hatékony EU-ipar munkabizottságot hozott létre, amely működése során rávilágított arra, melyek az európai gyógyszeripari k+f hatékonysága régi, világvezető szerepe visszaszerzését gátló tényezők.

Ahhoz, hogy az európai gyógyszeripar újra versenyképes legyen a k+f-ben, négy területen kell mihamarabb változtatni. Mindenekelőtt a gyógyszerjelöltek biztonságosságát, illetve hatékonyságát igazoló vizsgálati kapacitások növelésére lenne szükség, de fontos szerepe lenne a tudásmenedzsmentnek, valamint a tudásbázis kialakításának, úgy, hogy a k+f közösségek számára hozzáférést biztosítsanak. Mindezeken felül az oktatásba is be kellene vinni ezeket az új és korszerű tudományos módszereket.

Az e szakterületeket irányító bizottsági-ipari programokat nevezte el technológiai platformoknak az EU, a gyógyszeripari k+f első ilyen szakmai együttműködése pedig a fent említett IMI. A technológiai platform egy olyan előremutató iparág-fejlesztési együttműködés, amelyben a jövőt nem a hivatalnokok, hanem az iparági felelős vezetők a szakmai szervezetekkel, kis- és középvállalatokkal, az akadémiai tudósokkal, köztestületi tisztségviselőkkel, a betegek társadalmi szervezeteivel és a kormányzati tényezőkkel együttműködve alakítják ki.

A technológiai platformok létrehozását követően a nemzeti platformok kialakítását is ösztönzi a bizottság; Magyarországon az NKTH ilyen nemzeti technológiai platform kialakítására vonatkozó pályázatát a Magyosz nyerte el, e pályázati támogatásból pedig 2008 folyamán alakítja ki a gyógyszeripari nemzeti technológiai platform stratégiáját.

Az EU a lisszaboni 2010-es célkitűzések valóra váltása és a folyamatos agyelszívás meggátlása hatásos folyamatát is reméli ezen korszerű k+f együttműködésektől. Az induló FP7 (framework program 7) mint közös k+f költségvetés a következő évekre 50 milliárd eurót meghaladó értékű támogatást jelent. Ennek Health alprogramja a maga 7 milliárd eurós költségvetésével az egyik legjelentősebb európai k+f alap. Az IMI-rész ebből egymilliárd euró, amihez további egymilliárdot tesz hozzá az iparág sikeres projektekhez való hozzájárulása 2013-ig.

Ebből az összegből idén körülbelül 123 millió eurót ítélnek oda az idegrendszeri, az agyi, az anyagcsere- és a gyulladásos betegségek területén. A szándék szerint a gyógyszeripari k+f, a megújított rendszer segítségével visszaállítható Európa vezető szerepe a világban. Amíg ugyanis egy-két évtizeddel korábban még tíz gyógyszerből hét európai volt, addig ma már csak három származik erről a kontinensről.

Az idő elérkezett: az IMI a tervezett időpontban, az előre felvázolt menetrend szerint 2008. április 28-án közreadott felhívásában a fenti folyamatokban részt venni szándékozók számára ismertette a lehetőségeket, szabályokat és követelményeket. A fentebb vázolt négy tevékenység közül a 3-as tudásmenedzsment terület kivételével már 2008-ban elindulhatnak a pályázatok. Az e felhívásban foglaltak szerint a következő május-június-július hónapokban lehetőség adódik az e programokban részt venni szándékozó szervezeteknek érdeklődésük kinyilvánítására. Különösen kívánatos, hogy a tudósokon, szakembereken túl megfelelő figyelmet kapjanak ezen k+f kezdeményezések a hatósági, illetve a betegképviseleti szervezetektől is. Lényeges, hogy a javasolt projektek, kezdeményezések illeszkedjenek a folyamatban levőkhöz, illetve olyan kiegészítő, értékes tevékenységet képviseljenek, amely kölcsönösen előnyös a társterületekre nézve is. Fontos, hogy a programba való jelentkezés 2008 júliusáig aktuális, utána már nincs lehetőség csatlakozni.