• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Vizsgálószobák a gyógyszerkutatásért

Gyógyszerpiac Forrás: Weborvos

Az adminisztrációs és archiválási követelmények tárgyi feltételeit biztosítják.

Mint arról már beszámoltunk, az Amgen Kft. támogatásával ezekben a hetekben 15 vizsgálói szobát (study room) adnak át magyarországi, a klinikai kutatás élvonalát képviselő egészségügyi intézményekben. Az egyik ilyen ma átadandó vizsgáló szobát a nyíregyházi székhelyű Jósa András Oktatókórház Nonprofit Kft. Klinikofarmakológiai Osztályán alakították ki, a másikat a fővárosi önkormányzat Szent Margit Kórházának onkológiai osztályán rendezték be.

A vizsgálói szobák az Amgen Kft. megbízásából Magyarországon zajló 2. és 3. fázisú humán klinikai vizsgálatok magas nemzetközi adminisztrációs és archiválási követelményeinek tárgyi feltételeit hivatottak biztosítani, azaz a klinikai vizsgálatok szervezésére, lefolytatására, a nemzetközi vizsgálatokba vont gyógyszerek és a kutatási adatok forgalmazására és tárolására biztosítanak korszerű hátteret.


A betegek egy részét a törzskönyvezett terápiák alkalmazásán túl ún. klinikai vizsgálatok keretén belül kezelik, ez történik a Szent Margit Kórház Onkológiai osztályán is. A klinikai vizsgálatok során vagy új szerek, vagy a már törzskönyvezett gyógyszerek új indikációkban való alkalmazását tesztelik a betegek bevonásával. Ma már olyan gyógyszer nem kerülhet forgalomba, amit klinikai vizsgálatban nem elemeztek – tájékoztatta a jelenlévőket Dr. Boér Katalin, az Onkológia osztályvezető főorvosa.

A betegek kivizsgálása és utánkövetése szigorú szabályok szerint történik, ez egyrészről a betegek biztonságát jelenti, másrészről a részletes vizsgálatok során olyan társbetegségekre derülhet fény, melyek kiküszöbölése hozzájárulhat a betegek hosszú távú gyógyulásához. Ugyanakkor ezáltal az orvosok és szakápolók a legkorszerűbb kutatásokban tudnak részt venni a folyamatos magas szintű továbbképzés mellett. A klinikai vizsgálatok végzésének fontos feltétele a vizsgálatok- és az adminisztrációs munka elvégzésére szükséges korszerű helyiségek és eszközök megléte is.

A Szent Margit Kórház Onkológiai osztályán a gyógyszer- kipróbálások 16 évvel ezelőtt kezdődtek, így a klinikai vizsgálatok végzésének hosszú hagyománya van. Az osztályon jelenleg nyolc olyan nemzetközi vizsgálat van folyamatban, melyben aktív kezelés történik, további 8 vizsgálatban a betegek után-követése zajlik. Az osztály elsősorban olyan nemzetközi vizsgálatokhoz csatlakozik melyekben a magasabb előfordulású daganatok kezelését célozzák, mint pl. emlő-, vastag- és végbélrák terápiáját. Ezekben a betegek kb. 5-10%-a vesz részt.