• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Szűréssel a zöldhályog okozta vakság ellen

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Sokan csak a jelentősebb látótérkiesés vagy látásromlás miatt fordulnak orvoshoz.

A zöldhályog vagy glaukóma a második helyen áll a világon a vakságot okozó betegségek közt. Hazánkban a lakosság 1-2 százalékát érinti, de a kor előrehaladtával nő az esély a megjelenésére. A látás megmenthető, ha a betegséget időben felismerjük, kezeljük. Ezért szükséges rendszeresen részt venni szemészeti szűrővizsgálaton– hívta fel a figyelmet dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemész főorvosa.

Miért zöldhályog?
A glaukómát régen a szem zöldes árnyalata alapján diagnosztizálták. Ma már korszerű eszközök állnak rendelkezésre a pontos diagnózis felállításához. A zöldhályognak két formája van: a nyitott–zugú és a zárt-zugú. Az előbbi nem okoz karakterisztikus tüneteket, míg az utóbbinál a szemgolyó megkeményedik, erős fájdalmat okoz, ami akár a fél fejre is átterjedhet, a látás megromlik, a szem könnyezik, a szemgolyó bevörösödik, esetleg fénykarikák is megjelennek a fényforrások körül. Szerencsére, ez az összetett tünet együttes csak a betegek tizedénél fordul elő.

Az esetek többségében a zöldhályog a korai szakaszban nem okoz panaszokat, ezért az enyhének tűnő problémák miatt sokan halogatják a szakorvos felkeresését. Sokan csak a jelentősebb látótérkiesés vagy látásromlás miatt fordulnak orvoshoz, holott a glaukóma esetén a késlekedés végzetes lehet a látás megőrzésének szempontjából.

Kik a különösen veszélyeztetettek?
•  Akiknek a családjában már előfordult ez a betegség.
• Akik egyéb betegségük miatt szteroid tartalmú készítményeket szednek.
• A dializált és a transzplantált vesebetegek
•  A 40 év felettiek

Megkülönböztethetünk elsődleges és másodlagos glaukómát. A primer esetben a zöld hályog oka a csarnokvíz termelés és felszívódás egyensúlyának felbomlása. Ennek következtében emelkedik a szem belnyomása, ami a látóideg vérellátását rontja és ez által hosszú távon a látás és a látótér is károsodik. A kezelés célja a szemnyomás olyan mérvű csökkentése, hogy a szem funkcióiban ne legyen rosszabbodás.
A szekunder glaukómát valamilyen egyéb szembetegség váltja ki, például gyulladás, sérülés, szemen belüli érbetegség, magas vérnyomás, cukorbetegség. Ebben az esetben az alapbetegséget is kezelni kell.

Prevenció a látásért
Dr. Tóth Eszter szerint a rendszeres szemvizsgálattal már korai stádiumban felismerhető a glaukóma, és így a látás is megmenthető. Kezelésére leggyakrabban szemcseppeket használunk, amelyek a csarnokvíz elvezetését segítve rendkívül hatékonyan csökkentik a szemnyomást. Ritkán szóba jöhetnek gyógyszerek, lézerkezelés, műtétek.

Nemrégiben a National Meeting of the American Chemical Society konferenciáján bemutattak egy – forgalomba még nem hozott - speciális, E-vitamin tartalmú kontaktlencsét, amely hatékonyan segíti a glaukóma kezelését. Ugyanis a kutatók szerint a szemcseppek legfőbb problémája, hogy a könnyezés által a hatóanyag jelentős része kikerül a szemből. Az E-vitamin molekulák pedig egyfajta „természetes akadályt" állítanak az elszivárgó hatóanyagok elé, így teszik eredményesebbé a gyógyszerezést.

Legolvasottabb cikkeink