• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Vörös rizs a szívroham ellen

Gyógyszerpiac Forrás: MTI

A vörös színű élesztőgombával kezelt rizs rengeteg sztatint tartalmaz.

Jelentősen csökkentette a szívroham ismétlődésének kockázatát, javította a betegek életkilátásait a kínai vörös rizsből származó gyógyszerkészítmény koszorúérbetegeknek adva. A nagy kínai tanulmány eredményeit az amerikai szívgyógyászok szaklapja közölte.

Kínában és a Távol-Keleten évszázadok óta fogyasztják a vörös rizst, ami úgy készül, hogy a fehér rizst vörös színű élesztőgombával kezelik, ami a kínai konyhában fontos fűszer, tartósítószer, ételkiegészítő. A pekingi kacsa különös színe ugyancsak a vörös rizsnek köszönhető.

Arra is vannak adatok, hogy a kínai gyógyszerkönyvben mintegy ezer esztendeje szerepelnek a vörös rizsből készült patikaszerek, mert javítják a vérkeringést, az emésztést és hatásosak hasmenés ellen. Mikor bizonyos gombafélékből évtizedekkel ezelőtt előállították a leghatékonyabb vérkoleszterin csökkentő gyógyszercsoportot, a sztatinokat, kiderült, hogy a vörös rizskészítmény ugyancsak bőségesen tartalmaz sztatint. Ezért indult el az ötéves tanulmány Kínában, ahol csaknem ötezer koszorúérbeteget vettek be a vizsgálatba. Véletlenszerű beválasztás szerint, szívinfarktus után a betegek fele a vörös rizs kivonatát tartalmazó kapszulát szedte, a másik csoport hatóanyag nélküli kapszulát kapott.

David M. Capuzzi, a tanulmány amerikai vezetője és kínai munkatársai azt találták, hogy öt év alatt a vörös rizsből készült gyógyszer a szívroham ismétlődésének kockázatát 45 százalékkal csökkentette, egyharmadával lett kisebb a szívműtétek gyakorisága. Általában jelentősen javultak azoknak az életkilátásai, akik az XZK elnevezésű kapszulát kapták.
Tekintve, hogy a vörös rizsből kivont anyag bőségesen tartalmazza a sztatint, a kezelt betegek vérkoleszterin szintje megfelelően csökkent.

A munkacsoport azt is fölvetette, hogy eredményeik alapján olyan szívbetegek, akik valamelyik sztatin gyógyszert szedik, de mellékhatások miatt a kezelésnek nehézségei vannak, áttérhetnek a kínai kapszulára. Ezzel kapcsolatban viszont szakértők további vizsgálatokat tartanak szükségesnek.

Gond az, hogy itt kizárólag kínai szívbetegeket kezeltek a kapszulával és nem lehetetlen, hogy a nem kínai emberek más módon és mértékben reagálnak erre a készítményre.