A jövőbeli asztronauták talán jobban elviselik majd a kimerítő űrsétákat egy májgyógyszer segítségével.
A gyógyszer a komolyabb fizikai gyakorlat során termelődő szabadgyököket köti meg, melyek egyébiránt izomszöveti károsodást és fáradtságot okozhatnak az űrsétálóknál, akik már a súlytalanság eleve izomkárosító hatásával néznek szembe.
"Az asztronauták szerint a hat-nyolc órás űrséta olyan kimerítő, mint lefutni a maratont" - mondja Michael Reid a vizsgálat vezető kutatója. "A leginkább érintett izomcsoportok a kezek és karok".
A NASA megpróbálja körülbelül hat és fél órára korlátozni egy átlagos űrséta hosszát, mivel az asztronauták zömök űrruhájukban igen elfáradnak a munka folyamán. A jövőbeli űrhajósoknak talán sokkal rugalmasabb szkafanderük lesz, ám a kutatóknak akkor is muszáj ellensúlyozni a váll, a kar, a csukló és a kéz izmainak fáradtságát.
Reid először az N-acetilcisztein (NAC) használatára gondolt az űrsétálók számára, miután megvizsgálta az ötven éves hatóanyagot a Földön kezelt betegeknél. A NAC-ot már jóváhagyták emberi használatra, hogy megvédjék a májat a gyógyszer túladagolás ellen, ám számos vizsgálat mutatta már ki, hogy az antioxidáns gyógyszer átlagosan 15-20 százalékkal növeli az izmok állóképességét. A kutatócsoport reménykedik, hogy találnak a NAC-hoz hasonló hatóanyagot, mely még kisebb mellékhatásokkal fenyegeti az asztronautákat.