Ha valaki nem tudott nyilatkozni, mert megbetegedett vagy külföldön van, februárban még megteheti.
Ha a jövőben megszűnik egy magánnyugdíjpénztár, annak tagjai már csak egy másik hasonló pénztárba léphetnek át, az állami rendszerbe nem, ugyanis január 31. volt az a jogvesztő határidő, ameddig el lehetett dönteni, szeretne-e valaki visszatérni a biztonságot nyújtó állami, azaz a szolidaritási alapon működő nyugdíjrendszerbe - mondta Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi megbízott az MR1 180 Perc című műsorában.
(Ezt később cáfolta a Stabilitás tájékoztatóján a pénztárszövetség főtikára. Juhász Istvánné azt mondta, akinek megszűnik a pénztára és nem nyilatkozik harminc napon belül, hogy melyik kasszához kíván átmenni, visszakerül az állami rendszerbe.)
A nyugdíjbiztosító intézetek márciustól küldik el a magánnyugdíjpénztáraknak a pontos adatokat arról, ki maradt és ki került vissza az állami rendszerbe. Az egy hónapra azért van szükség, mert a törvény lehetőséget ad arra, hogy ha valaki nem tudott nyilatkozni, mert például megbetegszik, vagy külföldön van, februárban ezt még megtehesse. Így ahhoz, hogy a nyugdíjbiztosító intézet pontos, végleges adatokat szolgáltathasson, meg kell várni ennek az időszaknak a végét.
A pénztáraknak ezután 45 napjuk van arra, hogy kidolgozzák az átadás-átvétel részleteit, és kiszámítsák a reálhozamokat. A nyugdíjvédelmi megbízott hangsúlyozta: semmiféle kár nem érheti a magánnyugdíjpénztár-tagokat, mert ha veszteségük keletkezett, azt az állam jóváírja, ha reálhozamuk, azt pedig felvehetik adómentesen készpénzben, átutalhatják önkéntes nyugdíjpénztárba vagy akár az állami nyugdíjrendszerbe is.