• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Bűnügy: némi nemi átalakítás megrendelésre

Hírek Forrás: MTI

Mintegy háromszáz nemi átalakító műtét miatt indítottak vizsgálatot indiai orvosok ellen.

Mintegy háromszáz fiatal lányon végzett nemi átalakító műtét miatt indítottak vizsgálatot indiai orvosok ellen, akik állítólag magas összegeket fogadtak el a mindenáron fiúgyermeket akaró helyi családoktól. Indiában már hosszú ideje tart a nemek arányának mesterséges elbillentése, mivel a fiúk jól jövedelmező bevételforrást, a lányok viszont komoly kiadásokat jelentenek a szülők számára. A kiházasítás és a hozomány költségeitől rettegő családoknál ezért bevett szokássá vált a lánymagzatok elhajtása. Ennek eredményeképpen a hat éven aluli indiai gyerekek körében ma hétmillióval több fiú van, mint lány.

Helyi lapok szerint a közép-indiai Madhja Prades államban lévő Indore városában mintegy 300 az ország különböző részeiből származó lánygyermeket operáltak át fiúvá, és az egyes beavatkozásokért 600 ezer forintnak megfelelő összeget kértek az orvosok. A gyermekjogok védelmének nemzeti bizottsága azonnal az ügy alapos kivizsgálására és az eredmények 15 napon belüli ismertetésére szólította fel az állam kormányát.

A nyomozás során kihallgatott orvosok azt állították, hogy a nemi szervi rendellenességgel született lánygyermekeket küldték "sebészeti korrekcióra" a város kórházában, és csupán a női, illetve férfi nemi szervekkel egyaránt rendelkező pácienseken hajtották végre a beavatkozásokat. A gyermekjogi aktivisták szerint azonban a szülők és az orvosok is elhallgatták a gyerekek pontos állapotát az átalakító műtétek elvégzése érdekében - olvasható a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadásában (www.telegraph.co.uk).

A genitális plasztika lényege, hogy hímvesszőt alakítanak ki a női nemi szervekből és mellé férfi hormon injekciókat adnak be a gyermeknek a fiúvá váláshoz. "Ám ezek a szervek később nem tudnak a hormonális hatásoknak megfelelően fejlődni és ez terméketlenséghez, vagy impotenciához is vezethet" - hangsúlyozta V. P. Goszvami, az Indoreban működő Indiai Gyermekgyógyászok Társaságának elnöke.

A társadalomkutatási központnál dolgozó Ranzsana Kumari szerint a lányok beleegyezése nélkül végrehajtott nemi átalakító műtétek az ország növekvő "társadalmi őrületének" a jelei. "Tíz éve minden 1000 fiú születésre 886 lány jutott Delhiben. Ma már ez az arány 1000 a 866-hoz. Az emberek nem akarnak osztozkodni a tulajdonukon, vagy pénzt fektetni a lányok taníttatásába, hozományukba. A kapzsi középosztály az, amelyik lohol a pénz után" - tette hozzá.

A kormánynak hangsúlyoznia kellene azt a szellemi értéket, amelyet a lányok és a nők hoznak a családokba a hindu kultúra szerint. "Mi Indiában úgy mondjuk: Isten lakozik annál a háznál, ahol nő van, ám ez mára semmivé foszlott a kapzsiság miatt. A lányok elismerése mellett anyagilag is támogatnunk kell őket és munkát kell adnunk nekik" - mondta Kumari.