• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Otthonszülés: működőképes-e a szabályozás?

Egészségpolitika Forrás: MR1 - Napközben

Eddig egyetlen engedély iránti kérelmet sem nyújtottak be, sem orvosok, sem bábák.

A rendelet szerint május 1. óta orvossal, június 1. óta pedig bábával lehetne otthon szülni. Csak lehetne, ugyanis eddig egyetlen engedély iránti kérelmet sem nyújtottak be, sem orvosok, sem bábák. A bábáknak az jelenti a legnagyobb problémát, hogy nem dolgozhatnak egyéni vállalkozóként, hanem létre kell hozniuk egy egészségügyi szolgáltatót, de ez milliós beruházás és rengeteg engedélyhez kötött. Egy ilyen szolgáltatóban kell dolgoznia egy neonatológusnak és egy szülés-nőgyógyásznak is, márpedig ők nem tolonganak az ilyen munkáért – mondta egy bába, aki szerint az a jó a rendeletben, hogy legalább elismeri végre az otthonszülés létjogosultságát.

Németh Mónika bába a Napközben című műsorban azt mondta, az a probléma, hogy a rendelet igyekszik megvédeni a magzatot a szüleiktől és a kísérő felelős személyektől, és nem határozza meg pontosan a működés körülményeit, így az is kérdéses, hogy elfogadják-e a bábák otthonszülésen szerzett tapasztalatait. És ha nem, tehát csak a kórházi képzés számít az engedélyhez, akkor előállhat az a helyzet, hogy olyan szülésznő lesz otthonszülésnél, akinek csak kórházi tapasztalata van.

Ladányi Márta az Országos Tisztiorvosi Hivatal Egészségügyi, Igazgatási és Jogi főosztályának vezetője azt mondta, még valóban nem érkezett kérvény, csak érdeklődtek szülésznők és orvosok is. Elmondta, az engedélyhez a szülésznőnek legalább kétéves szülőszobai gyakorlattal kell rendelkeznie, vagy igazolnia kell, hogy legalább ötven szülést levezetett már. Szükséges még egyebek között felelősség-biztosítás és igazolás az újraélesztési tanfolyam elvégzéséről is.

Bálint Balázs szülész-nőgyógyász szerint a jogszabály nem írja elő, hogy a szülésnél jelen legyen szülészorvos vagy neonatológus, de a csapatban ott kell lenniük. De mi van, ha a szolgáltató más-más településen vállalja szülés levezetését? Mindenhol más és más orvossal kössön szerződést? Ladányi Márta úgy látja, nem teljesíthetetlenek a feltételek, hiszen egy ideje már létezik például a hasonló feltételekhez kötött otthoni szakápolás.

Németh Mónika szerint a szolgáltatás csak drágán tud működni, a társadalombiztosítás sem támogatja, így a kevésbé tehetősek nem választhatják az otthonszülést, pedig, mint mondta, tévhit, hogy az otthonszülés kockázatosabb, mint a kórházi.