Jóváhagyta az egészségügyi reform második szakaszát a cseh kormány.
Jóváhagyta a cseh egészségügyi reform második szakaszának legfőbb elveire vonatkozó javaslatát a cseh kormány, amelyet Tomás Julínek szakminiszter terjesztett elő - jelentették be a kormány ülése után szerdán Prágában.
Az egészségbiztosítók magánosításáról, amely a legnagyobb vitákat kiváltó elképzelés, még nem született végleges döntés, a vita folytatódik. Ugyanakkor a kormány elutasította azt a kereszténydemokrata javaslatot, hogy a szülőknek ne kelljen kórházi napidíjat fizetniük az újszülöttekért.
"Minden vizitdíj és illeték továbbra is érvényben marad" - közölte a kabinet szóvivője.
Tomás Julínek reformcsomagja eredetileg hét törvényjavaslatot tartalmazott. A kormány két javaslatot - az egészségbiztosítókról és az egészségbiztosítókat felügyelő állami hivatalról szólót - végül egy javaslatba vont össze.
Az egészségügyi ellátás minőségével három törvény - az egészségügyi szolgáltatásokról, a különleges egészségügyi szolgáltatásokról és az egészségügyi mentőszolgálatról szóló jogi normák - foglalkozik. Egy-egy törvényjavaslat az általános egészségbiztosításra, az egyetemi kórházakra, valamint a mai egyetemi kórházak és az egészségbiztosítók részvénytársaságokká történő átalakítására vonatkozik.
Ez utóbbi tartalmazza a vitatott elképzeléseket, ezeket végleges jelleggel a kormány két hónapon belül kívánja kidolgozni és elfogadni.
A polgári demokrata miniszter szerint az egyetemi kórházak állami vagy önkormányzati tulajdonban lévő részvénytársaságokká alakulnának át. A kilenc egészségbiztosító közül egy - az Általános Egészségbiztosító - állami tulajdonú részvénytársaság lenne, míg nyolc kisebb egészségbiztosítót magánosítanának.
A koalíciós kereszténydemokraták és a zöldek a biztosítók magánosítását ellenzik, s követelik, hogy úgy a biztosítók, mint az egyetemi kórházak is őrizzék meg nonprofit jellegüket. Az egyetemi kórházak esetében ezt a felvetést a kormány elfogadta, de a biztosítók kérdése nyitva maradt.