Az egészségügy "szakrális tevékenység", amely a lélekkel éppen úgy foglalkozik, mint a fizikai testtel.
Úgy nyúltak egy működő – igaz, valóban hibákkal küszködő – rendszerhez, hogy az átalakítások irányáról, annak mértékéről nem kérték ki a szakma, az orvostársadalom véleményét – így sommázható Papp Lajos véleménye a Molnár Lajos által elkezdett és Horváth Ágnes bukásával végződött időszakról. Egyforma súllyal esik latba a baj, amit e két miniszter előidézett – teszi hozzá a szívsebészprofesszor. Mivel alapvetően nem voltak tisztában a rendszer hibáival, intézkedéseikkel csak tovább fokozták a bizonytalanságot, illetve káoszt idéztek elő. Papp Lajos az MNO-nak kijelentette: ha ez a káosz találkozik és összeadódik azzal a helyzettel, amelyet az egészségügyből elszívott drámai mértékű forráskivonás eredményez, az „hihetetlen mértékben rontja a magyarok gyógyulási esélyeit".
Az új miniszterrel kapcsolatos elmondta, jó és felkészült szakembernek tartja Székely Tamást – személyesen is ismeri, hiszen korábban dolgoztak együtt. Mint mondta: tisztában van azzal, hogy a miniszer egy alkalmazott, ám bízik abban – ahogyan Papp Lajos fogalmazott –, hogy „a helyes irányba tereli az alkalmazóit, vagy legalábbis arra törekszik, hogy ne kövessenek el durva hibákat".
Az utóbbi években az egészségügyben végigvitt ámokfutás „eredménye" nem azonnal, hanem néhány év elteltével jelentkezik majd – fogalmazott az MNO-nak Bogár László, aki többször is kifejtette már, hogy szerinte milyen egészségügyi, illetve demográfiai problémákkal küzd Magyarország. A professzor úgy véli, az egészségügy egy „szakrális tevékenység", amely a lélekkel éppen úgy foglalkozik, mint a fizikai testtel. E rendszer deszakralizálása – ami az utóbbi években folyik – súlyos roncsolódást okoz, aminek „meglesz a következménye", a „pusztítás igazi mélysége" azonban egyelőre még nem látható. Megjegyezte: a következő kormányoknak nagyon nehéz dolga lesz, amikor szembe kell néznie a rendszerben lévő káosszal.