A teljes gyógyszerelési folyamatot végigköveti és elektronikusan rögzíti a szoftver.
A papíralapú gyógyszerelrendelés során már egy kisebb kórházban is túl sok a gyógyszerekkel kapcsolatba kerülő szereplő (nővérek, kezelőorvosok): túl sok papíron, túl sok bejegyzés születik, amelyek naprakész nyilvántartása és összevezetése alig elvárható az amúgy is túlterhelt egészségügyi dolgozóktól.
A papíralapú gyógyszerelésnek ma már szinte kizárólag hátrányai vannak: a megbízhatatlan gyógyszer-elrendelések nemcsak a közpénzből vásárolt kórházi gyógyszermennyiség megcsapolását teszik lehetővé, de lényegesen meg is drágítják a gyógyító munkát – a kórházi költségek tetemes részét ugyanis épp a gyógyszerekkel kapcsolatos tételek teszik ki, így azok ésszerűsítése életbevágó a hazai egészségügy finanszírozása szempontjából.
Nem is beszélve az orvos-szakmai szempontokról: a pontos, bármikor visszakereshető gyógyszertörténet híján reménytelen utólagos elemzésekkel kimutatni, milyen betegség kezelésében milyen gyógyszerelési protokoll bizonyult a leghatékonyabbnak. A papíron vezetett gyógyszer-elrendelések tehát megbízhatatlanok, ráfizetésesek és csökkentik a gyógyító munka hatékonyságát is.
Megoldást jelenthet az ISH Informatika Kft. által fejlesztett e-MedSolution szoftver, amelynek gyógyszerelési alapelve roppant egyszerű: végigköveti és elektronikusan rögzíti a teljes folyamatot az orvos gyógyszer felírásától a gyógyszerészi ellenőrzésen keresztül a nővérek által hozzáférhető készlet-nyilvántartási rendszerig bezárólag.
Arra is képes, hogy folyamatosan ellenőrizze a beteg gyógyszerelését, ügyeljen például arra, hogy azonos hatóanyagú készítményből véletlenül se kapjon párhuzamosan kétfélét, vagy stimmeljen a mennyiség. A gyógyszerelési modul a kockázatok és mellékhatások elkerülése érdekében tulajdonképpen a beteg helyett kérdezi meg a gyógyszerészt és a kezelőorvost. Például arról, nem akarják-e más, olcsóbb, de azonos hatóanyagú gyógyszerrel helyettesíteni az eredetileg felírtat. Sőt, a fejlesztő mérnökök már a következő újításon dolgoznak: a modul hamarosan arra is képes lesz, hogy a kezelő orvosnak rögtön a diagnózis felállítása után gyógyszereket javasoljon, hozzáférhetővé tegye a terápiás esettanulmányokat.
A teljes cikk a Weborvos Pro portálon olvasható.