Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adataiból kitűnik, hogy 2006-ban 1,7 millióan haltak bele a tébécébe, amely a 2,8 millió áldozatot követelő AIDS mögött a második helyet foglalja el a gyilkos kórok toplistáján.
![]() |
A HIV-fertőzés által legyengített immunrendszerű betegek az áldozatai a tébécé kórokozójának, a Mycobacterium tuberculosisnak. A pácienseket vagy friss fertőzés dönti le lábukról, vagy a szervezetükben már régóta bujkáló bacilusok élednek újjá.
A járvány Afrikában és Ázsia egyes területein szedi áldozatait. Ezekben a térségekben az elmúlt tíz év alatt megnégyszereződött a tuberkulózisos esetek száma, a fertőzöttek többsége HIV-pozitív.
A Nature Medicine című szaklap legfrissebb kiadásában Apoorva Mandavilli szerkesztő ostorozza az AIDS- és a tbc-kutatók rivalizálását. A két tudóscsoport közötti viszony Mandavilli megfogalmazása szerint „mindennek nevezhető, csak barátinak nem". A szakértő szerint súlyosan akadályozza a válság legyőzésére irányuló erőfeszítéseket a legszegényebb térségekben. Az ellenségeskedést a kutatásfinanszírozás megosztása szítja.
Az AIDS-szel kapcsolatos kutatásokra tavaly több mint hárommilliárd dollárt fordítottak a Der Spiegel című hamburgi magazin összeállítása szerint. A tuberkulózissal harcot vívó szakemberek ennek kevesebb mint tizedéből gazdálkodnak.
Mario Raviglione WHO-szakértő figyelmeztet: „Halálos hiba a tuberkulózis jelentette veszély alábecslése." A gyógyszermultiknak is a HIV a nagy üzlet. Míg egy AIDS-fertőzött gyógyszereinek költsége évi kétszáz-háromszáz dollárra rúg, addig egy féléves tbc-kúra csak 16 dollár.